V rakouském městečku Oetz se v roce 1884 léčil zakladatel českého Sokola Dr. Miroslav Tyrš, který zde zahynul v dravé řece Ache. Od roku 1973 na památku této události pořádají střídavě sokolské župy bavorská, rakouská, švýcarská a francouzská mezinárodní slavnostní srazy. V letošním roce byl pořadatelem Sokol Mnichov. Pozvání přijalo i šest členek boleslavského Sokola župy Fugnerovy.

Atmosférou a pestrostí programu srazu byly Boleslavačky nadšeny. O podrobnostech pobytu na srazu podala informaci jedna z účastnic zájezdu Marie Josífková.

„V rámci programu jsme nejprve navštívily Grossglocknerskou vysokohorskou silnici. Ta měří 48 km a stoupá do výšky 2504 metrů. Odbočka silnice vede až k Výšině císaře Františka Josefa II. Prohlédly jsme si muzeum alpské přírody a zážitek z krásné horské přírody byl opravdu nádherný.

Poté jsme se ubytovaly v penzionu v Oetzu a zúčastnily se na vysokohorské sokolské louce, kde nás přijal starosta Sokola Mnichov Truntschik, odměňování nejlepších účastníků sportovního klání ve volejbalu, v běhu okolo jezera a dalších sportovních disciplín, které se uskutečnily bez naší účasti. Absolvovaly jsme alespoň svižný pochod podél krásného jezera Piburg. Pak byl pro účastníky připraven táborák, při kterém zazněly i české národní písně.

Další den byl věnován uctění památky Dr. Tyrše. Na náměstíčku v Oetzu nejprve proběhla bohoslužba, o kulturní vložku se postaral Sokolský národopisný soubor Skanzen z Plzně, jehož vystoupení mělo velmi příznivý ohlas.

Průvod se dále odebral k řece Ache, kde u pamětního kamene za zpěvu české a slovenské hymny byl vzdán hold Dr. Tyršovi. Pamětní desku sem nejprve umístila Americká obec sokolská, později přidala desku i Česká obec sokolská.

Po tomto aktu jsme navštívily tyrolské letovisko Umhausen a také městečko Imst, výchozí bod turistických výšlapů.

Další den jsme zavítaly do městečka Wattens na jižním břehu Innu. Toto místo je po celém světě proslulé atrakcí zvanou Swarowski Kristallwelt –
Křišťálový svět. Jedná se o muzeum, které je zabudováno do kopce a vchod do něho má podobu hlavy. V zahradě plné květů a skalniček je též prodejna komerční bižuterie a precizní optiky. Daniel Swarovski byl původem Čech a narodil se v Jiřetíně pod Jedlovou horou, kde také začal podnikat. V
Rakousku v roce 1911 založil se svými třemi syny vlastní továrnu.

Nezapomněly jsme při naší návštěvě na srazu na propagaci města Mladé Boleslavi. Předaly jsme zástupcům delegací propagační materiály, které nám poskytlo Informační centrum v Mladé Boleslavi. Setkání se Sokoly žijícími v zahraničí, ale i na Moravě a dalších městech naší republiky bylo pro naši šestičlennou výpravu velmi zajímavé a těšíme se na příští ročník slavnosti v roce 2011.“