Světový šampionát se na české území vrací počtvrté v historii. Organizátoři svolali akci do Doks u Máchova jezera. Jednotlivé závody se dále uskuteční v Terezíně (sprint), Jizerských horách (krátká trať) a právě na Kokořínsku (klasická trať a štafety).

"Jakmile bylo oznámeno, kde se šampionát uskuteční, byly závodníkům a jejich týmům sděleny informace, kam nesmějí. Je to proto, aby nikdo neměl výhodu, že si prošel les, kde se poběží," řekl Jan Picek, šéf organizačního výboru MS.

Ovšem turisté si z tohoto zákazu - v lesích nebo v Terezíně a Doksech - nemusejí dělat těžkou hlavu. Nikdo je z cest vyhánět nebude. "Pouze prosíme o ohleduplnost. Koná se tady světová akce, kterou přenáší televize," dodal Picek.

Přímé přenosy ze závodu 

Horolezci tak klidně mohou na skalnatý masiv Husy, fanouškům Járy Cimrmana zase nic nebrání, aby vyrazili k jeho pomníčku, kde se dozví, jak vlastně mistr autorů Svěráka a Smoljaka zemřel (podrobnosti ve fotogalerii). 

Fotogalerie: Přípravy na MS v orientačním běhu

Fanoušci samotných sportovců pak mohou podpořit svoje idoly přímo na místě - pořadatelé dostali svolení připravit v centrech závodů divácké arény.

Kromě toho bude na místě již zmiňovaný (a dost početný) televizní štáb. Přímé přenosy ze závodů se objeví nejen v České televizi - světový šampionát poběží živě na kanálech v dalších šesti zemích.

Program MS v orientačním běhu:
3. července: sprint (Terezín)
4. července: smíšená štafeta (Doksy)
6. července: krátká trať (Smržovka)
8. července: štafety (Heřmánky)
9. července: klasická trať (Heřmánky)