Ty hry se konají každý rok – v lichých letech světové, v sudých pak evropské.

Právě evropské hry transplantovaných a dialízovaných sportovců hostil letos chorvatský Záhřeb. „Organizace ale dost pokulhávala," prozradil boleslavský běžec středních tratí Vojtěch Koudelka, jehož nadějnou kariéru zabrzdil ve dvaceti letech neléčený zánět a následná transplantace ledvin.

Bojovník s osudem se však nevzdal a dál provozuje svou milovanou atletiku. Z minulých let má na svém kontě několik medailí ze světových i evropských her.

Na další měl zálusk i letos, ale že se mu bude dařit až tolik asi ani on sám nečekal. Na záhřebských hrách nastoupil do čtyř disciplín a výsledkem byly čtyři zlaté! Se zlatým časem na čtyřstovce (56,61) spokojen nebyl. „Mám rozhodně na víc, ale v Záhřebu bylo strašné vedro," komentoval svůj první závod.

Osmistovka startovala v osm hodin ráno, což je pro Koudelku nejhorší možný čas. „Ráno beru léky a po nich bývám hodně utlumený," vysvětluje. Přesto z toho byly hned dvě zlaté medaile. Stylem start – cíl totiž vyhrál nejen svou věkovou kategorii, ale také absolutní pořadí.

Jelikož nemohl běžet kvůli termínové kolizi oblíbených pět kilometrů, z hecu se postavil na start sprinterské dvoustovky. Trať, kterou vůbec netrénuje, nakonec přinesla další zlatou. Stříbro a bronz přitom putovalo zásluhou jeho kolegů z Czech Transplant Teamu také do Čech. A svou medailovou sbírku završil ve štafetě na 4x100 metrů, kterou v českém týmu rozbíhal na úvodním úseku.  Nyní se chystá v tréninku na delší tratě. A za rok jsou světové hry v Jihoafrické republice.