„Záměrem bylo se snadno a rychle přiblížit k horám, a ušetřit si co nejvíce sil na těžké etapy, které nás strašily,“ komentoval přesun po dráze organizátor Roman Vaněk. Prolog horské „Tour“ měl start o dvě a půl hodiny později na nádraží v Hostinném, a jeho konec v Černém Dole. Zde společným večerem začalo zdolávání osobních limitů, nejen sportovních. První čtvrteční etapa začala stoupáním na Hofmanovy boudy (800m) a protínala vrcholy dne – Černá hora (1299m), Liščí hora (1363m), Pláň-rozcestí (1170m). Sjezd do Špindlerova Mlýna byl pak za odměnu. „Při závěrečném podvečerním výšlapu na Benecko (900m), kde jsme nocovali, už nikdo nikoho neproklínal…,“ hlásí Vaněk.

Druhá etapa obsahovala pouze jednu horskou prémii vyšší kategorie, jejím cílem byla Vrbatova bouda (1400m) nad Horními Mísečkami. „Obtížné terény a zákazy vjezdy cyklistům do I. zóny národního parku nás nutily několikrát tlačit svůj stroj, ke kterému jsme si postupně vypěstovali kamarádský vztah. Pěší vložky umožnily pokochat se přírodou a úžasnými výhledy. Kolo nás poté pohodlně sneslo přes Harrachov a Jizerku do Příchovic,“ říká Vaněk. Pod Rozhlednou Štěpánka bylo zajištěné další spaní. Přejezd pokračoval sobotní jizerskou etapou, která nabídla na rozdíl od předchozích dnů volnější cyklistiku, vedla kolem Smědavské hory (1084m) na rozcestí U Knajpy (990m), kde voda stéká do čtyř stran a dvou moří.

Následný sjezd ukončil putování v oblacích a definitivně účastníky expedice vrátil zpět na zem. Přes Oldřichov a Chrastavu se dostali do cíle třetího dne, do kempu Kristýna nedaleko Hrádku nad Nisou. „Po nedělním ranním koupání v pískovém lomu jsme vyrazili přes Hamerské jezero směr domov. Během Tour de Hory jsme zvládli 260 kilometrů vzdálenostních a více jak 4000 m výškových. Po 3 dnech a 22 hodinách skončila expedice tam, kde začala, na bakovském nádraží, přesněji řečeno, na zahrádce hospody Na Zastávce,“ dodává šéf bakovské výpravy.