Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Boleslavi míří evropská špička v capoeiře

Mladá Boleslav - Capoeira, ne tak úplně známé bojové umění, zažívá v posledních letech boom popularity, říká Karel Popovič, trenér a zároveň velmi úspěšný závodník

19.11.2015
SDÍLEJ:

Boleslav hostila mistrovství Evropy v capoeiře už v roce 2012Foto: PSPA / Slávek Růta

Víkend v Mladé Boleslavi bude patřit bojovým uměním. Kromě toho, že se bude konat další Vánoční cena v karate, přijdou si na své i příznivci méně tradičního sportu. Před pár lety o capoeiře věděli jen skuteční fajnšmekři, dnes zažívá čím dál větší příliv nadšenců. A co diváci uvidí na chystaném mistrovství Evropy? Nejen o tom jsme mluvili s trenérem Karlem Popovičem.

Můžete sportovní svátek pro začátek trochu představit?

Jedná se o mistrovství Evropy skupiny Vem Camará Capoeira, celý jeho oficiální název zní ČEZ European Championship and Festival od Capoeira. Celý víkend bude v boleslavské sokolovně probíhat cvičení, festival je zakončen samotným šampionátem. V sobotu se uskuteční eliminace, tedy vyřazovací kola, a první dvanáctka nejúspěšnějších postoupí do nedělního finále.

Finále se ale uskuteční jinde, že?

Ano, je to totiž taková třešnička na dortu. Hostit ho budou prostory Škoda Muzea, takže velmi důstojné prostředí, které jistě umocní atmosféru výjimečnosti. Rádi bychom tak pozvali i zájemce z řad veřejnosti, aby se seznámili s tímto sportem a viděli vlastně to nejlepší, co nabízí.

Kolik lidí se tady v Boleslavi představí?

Momentálně mohu říci, že se přihlásilo 112 lidí. Někteří z nich jedou jen na festival, vlastní soutěže by se ale mělo zúčastnit zhruba devadesát závodníků.

Mladá Boleslav už jednou mistrovství Evropy hostila, že?

Ano, to je pravda, koná se u nás už podruhé, čehož si moc vážíme. Tehdy bylo finále ve Vzdělávacím centru Na Karmeli a bylo to opravdu moc povedené. Díky tomu, že se to líbilo nejen nám, ale i vedení asociace, dostali jsme znovu důvěru. Doufám, že tu laťku pozvedneme zase o něco výš.

V jakých kategoriích se bude soutěžit?

Představí se celkem čtyři kategorie. Jednak je to začátečnická kategorie C, kde je mix mužů a žen, potom máme skupinu pokročilí B, tady už je to rozděleno na muže a ženy, a konečně mistrovská kategorie, tedy pokročilí A. Ta bývá pochopitelně také divácky nejatraktivnější. Upřesním ještě, že nebudou závodit děti, nejmladším závodníkům je patnáct let.

Když mluvíme o divácké atraktivitě, asi nejzajímavější podívaná čeká v neděli ve Škoda Muzeu, je to tak?

Přesně tak, tam už postoupí skutečně ti, kteří něco umí, věnují se capoeiře už nějaký ten pátek a mají co nabídnout. K vidění bude to nejlepší ať už mluvíme o akrobacii, hudbě, energii, bojových prvcích… Těžko to popisovat, chce to vidět na vlastní oči. Finále začne v neděli v 11 hodin, trvat by mělo zhruba dvě hodiny, a věřím, že kdo se přijde podívat, jistě nebude litovat, všechny samozřejmě srdečně zvu.

Z jakých zemí sportovci do Mladé Bolelsavi zamíří?

Účast máme nahlášenou ze Slovenska, Maďarska, Polska, Holandska, Rakouska, Francie a pochopitelně z České republiky. Je to ale živý organismus a pořád se to mění, takže se možná ještě někdo přidá.

Jaké jsou české šance?

Šance rozhodně máme a vařím, že je zúročíme. Každý rok se zástupci České republiky umisťují na předních příčkách včetně těch nejvyšších…

Čím si vysvětlujete, že je capoeira v poslední době tak populární?

Je pravda, že tento sport v posledních letech skutečně zažívá nejen v České republice boom. Oddíly se zakládají ve všech větších městech. Ale o tom, že capoeira se skutečně v Česku usídlila, svědčí i to, že z pěti zatím uskutečněných mistrovství Evropy se tři konala právě u nás, v České republice. Proč tomu tak je? Spojení bojových prvků, hudby a tance je zkrátka atraktivní a baví i děti.

Pociťujete to i na členské základně?

Rozhodně. Máme skoro sedmdesát členů a tři dětské kroužky. Ti nejmenší od šesti let cvičí jednou týdně, starší nebo pokročilejší pak dvakrát týdně.

Autor: Šárka Charousková

19.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

Ilustrační foto.

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení