Víkend v Mladé Boleslavi bude patřit bojovým uměním. Kromě toho, že se bude konat další Vánoční cena v karate, přijdou si na své i příznivci méně tradičního sportu. Před pár lety o capoeiře věděli jen skuteční fajnšmekři, dnes zažívá čím dál větší příliv nadšenců. A co diváci uvidí na chystaném mistrovství Evropy? Nejen o tom jsme mluvili s trenérem Karlem Popovičem.
Můžete sportovní svátek pro začátek trochu představit?
Jedná se o mistrovství Evropy skupiny Vem Camará Capoeira, celý jeho oficiální název zní ČEZ European Championship and Festival od Capoeira. Celý víkend bude v boleslavské sokolovně probíhat cvičení, festival je zakončen samotným šampionátem. V sobotu se uskuteční eliminace, tedy vyřazovací kola, a první dvanáctka nejúspěšnějších postoupí do nedělního finále.
Finále se ale uskuteční jinde, že?
Ano, je to totiž taková třešnička na dortu. Hostit ho budou prostory Škoda Muzea, takže velmi důstojné prostředí, které jistě umocní atmosféru výjimečnosti. Rádi bychom tak pozvali i zájemce z řad veřejnosti, aby se seznámili s tímto sportem a viděli vlastně to nejlepší, co nabízí.
Kolik lidí se tady v Boleslavi představí?
Momentálně mohu říci, že se přihlásilo 112 lidí. Někteří z nich jedou jen na festival, vlastní soutěže by se ale mělo zúčastnit zhruba devadesát závodníků.
Mladá Boleslav už jednou mistrovství Evropy hostila, že?
Ano, to je pravda, koná se u nás už podruhé, čehož si moc vážíme. Tehdy bylo finále ve Vzdělávacím centru Na Karmeli a bylo to opravdu moc povedené. Díky tomu, že se to líbilo nejen nám, ale i vedení asociace, dostali jsme znovu důvěru. Doufám, že tu laťku pozvedneme zase o něco výš.
V jakých kategoriích se bude soutěžit?
Představí se celkem čtyři kategorie. Jednak je to začátečnická kategorie C, kde je mix mužů a žen, potom máme skupinu pokročilí B, tady už je to rozděleno na muže a ženy, a konečně mistrovská kategorie, tedy pokročilí A. Ta bývá pochopitelně také divácky nejatraktivnější. Upřesním ještě, že nebudou závodit děti, nejmladším závodníkům je patnáct let.
Když mluvíme o divácké atraktivitě, asi nejzajímavější podívaná čeká v neděli ve Škoda Muzeu, je to tak?
Přesně tak, tam už postoupí skutečně ti, kteří něco umí, věnují se capoeiře už nějaký ten pátek a mají co nabídnout. K vidění bude to nejlepší ať už mluvíme o akrobacii, hudbě, energii, bojových prvcích… Těžko to popisovat, chce to vidět na vlastní oči. Finále začne v neděli v 11 hodin, trvat by mělo zhruba dvě hodiny, a věřím, že kdo se přijde podívat, jistě nebude litovat, všechny samozřejmě srdečně zvu.
Z jakých zemí sportovci do Mladé Bolelsavi zamíří?
Účast máme nahlášenou ze Slovenska, Maďarska, Polska, Holandska, Rakouska, Francie a pochopitelně z České republiky. Je to ale živý organismus a pořád se to mění, takže se možná ještě někdo přidá.
Jaké jsou české šance?
Šance rozhodně máme a vařím, že je zúročíme. Každý rok se zástupci České republiky umisťují na předních příčkách včetně těch nejvyšších…
Čím si vysvětlujete, že je capoeira v poslední době tak populární?
Je pravda, že tento sport v posledních letech skutečně zažívá nejen v České republice boom. Oddíly se zakládají ve všech větších městech. Ale o tom, že capoeira se skutečně v Česku usídlila, svědčí i to, že z pěti zatím uskutečněných mistrovství Evropy se tři konala právě u nás, v České republice. Proč tomu tak je? Spojení bojových prvků, hudby a tance je zkrátka atraktivní a baví i děti.
Pociťujete to i na členské základně?
Rozhodně. Máme skoro sedmdesát členů a tři dětské kroužky. Ti nejmenší od šesti let cvičí jednou týdně, starší nebo pokročilejší pak dvakrát týdně.