"Ty vole, mi vysvětli, co to má ten Pikl na hlavě za hárlekýna?“ Nějak takhle zněla věta Petra Čtvtníčka z divadelního představění inspirovaná policejními odposlechy z korupčního fotbalového prostředí. Čtvrtníček alias Brabec žasnul nad účesem tehdy Žižkovského obránce.

Vrcholné akce typu mistrovství světa či Evropy jsou pro mnoho hráčů příležitostí předvést svůj nový, mnohdy bláznívý účes. No jsou… Spíše bývaly.

Vzpoměňme například na bláznívé pavouky na hlavě nigerijského reprezentanta Taribo Westa. Nebo ukázkovou trvalou Kolumbijce Valderami. Či snad mohykánský účes Turka Ümita Davali. A nebo pamatujete si na vyholenou hlavu brazilce Ronalda s ponechanou ofinou na šampionátu v Německu? Takhle bych mohl pokračovat dál a dál.

Podívejme se na letošní EURO. Ať vzpomínám, jak vzpomínám, nikdo extravagantní mne nenapadá. Snad jen klukovský rozcuch portugalce Ronalda a pirátská image Tomáše Ujfalušiho.

Nabízím jedno vysvětlení: Kdo nechyběl na minulých šampionátech a na tomto není? Je to král harlekýnů, ikona všech metrosexuálů a mistr image David Beckham. Beckham není a ostatní upustili od bláznívých účesů? Máte pravdu, to asi nebude ten pravý důvod.

Ten hledejme jinde. Fotbalisté sezřejmě více starají o to, co předvedou na hřišti, než co mají na hlavě…