Do Hlinska se nejvyšší cyklokrosová soutěž vrátila po devíti měsících.

Na rozdíl od lednového zasněženého mistrovství České republiky 2011 mužů elite a pod dvacet tři let se tentokrát na suché trati utkaly o TOI TOI cupové body všechny kategorie.

Závodilo se na tradičním hlineckém okruhu ve sportovním areálu Olšinky za příznivých povětrnostních podmínek, z mračen nepadla na zem ani kapka a teploty se pohybovaly kolem deseti stupňů Celsia. Jak už je ve východních Čechách zvykem, do „hlediště“ si našla cestu spousta diváků a fanoušků.

Nejvíce z Boleslavských byl vidět junior Karel Pokorný. Ač je v této kategorii nováčkem, dojel si pro třetí vítězství v tomto roce. Do cíle dojel s minutovým náskokem a dostal se i do čela poháru. Tým Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav navíc vévodí i týmové soutěži.

Karel Pokorný: „Svěťák v Táboře se mi nepovedl už od začátku a mé psychice to rozhodně nepomohlo. Dneska jsem si spravil chuť. Tábor byl pro mě psychicky propadák. Dnes se mi jelo skvěle až na ten moment, kdy jsem spadl. Úplně jsem se proletěl peklem, ale oklepal jsem se z toho a závod jsem dokončil v pohodě. V TOI TOI Cupu se mi zatím daří a chtěl bych ho vyhrát celkově.“

V hlavní kategorii sice chyběli nejlepší dva čeští cyklokrosaři Zdeněk Štybar a Radomír Šimůnek, ale na druhou stranu přijeli dva nejlepší čeští bikeři Jaroslav Kulhavý a Jan Škarnitzl.

Jinak se v Hlinsku děly zajímavé věci. Prvnímu a druhému muži v celkovém pořadí Petru Dlaskovi (Rubena Birell Specialized) respektive Zdeňku Mlynářovi (Focus Cycling Znojmo) se nedařilo a odstoupili v průběhu závodu. Po druhém kole také skončil do té doby vedoucí muž závodu Martin Zlámalík (KDL Trans-Landbouwkrediet) - spadl a poškodil si přehazovačku.

Závod zcela ovládl Němec Christoph Pfingsten (Cyclingteam de Rijke), který se v TOI TOI Cupu představil už v Mnichově Hradišti a Lošticích, ale na stupně vítězů mu to dosud nevyšlo.

Zato výborně si vedl u nás na obou světových pohárech, když si připsal sedmnáctou a šestnáctou příčku. Trať v Hlinsku mu sedla, je výborný silničář a vrchař. To samé se dá říci i o druhém, stále ještě třiadvacítkáři, Lubomíru Petrušovi (KC Hlinsko).

Třetí příčku si nakonec pohlídal zkušený Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), který v posledních kolech bojoval ve skupince hlavně s dobře jedoucími mladíky Tomášem Paprstkou (Remerx Cycling Team Kolín) a dalším Boleslavákem Jiřím Polnickým (Sunweb Revor).

V čele průběžného pořadí jsou se shodným počtem bodů Petr Dlask a Vladimír Kyzivát, v klubech se úplně vepředu drží CT Tábor.

Vladimír Kyzivát: „Na startu byla spousta dobrých jmen, která ale postupně odpadávala. Martin Zlámalík namotal šaltr. Dlasky se vytratil, Jarda Kulhavý tam taky byl a potom vypadl z naší skupiny. Vzhledem k té konkurence jsem spokojený. Od začátku se mi ale nejelo dobře, Martin Zlámalík to tam hodně nakopl a jel pryč, potom se malinko zvolnilo a to mi vyhovovalo. V závěru k nám přijel Tomáš Paprstka a musím přiznat, že jsem se ho bál, ale v předposledním kole bylo vidět, že už mu ubývaly síly. V posledním okruhu jsem za to vzal na louce do kopce a tam se rozhodlo.“

ÚSPĚCHY I V EVROPĚ

Cyklokrosaři působící v domácích týmech tvrdý chleba mají. V případě, že se o víkendu nekoná světový pohár, absolvuje řada z nich rytmus sobota TOI TOI Cup a neděle Německo, Lucembursko, Slovensko, Německo či Švýcarsko. A do posledně zmíněné destinace se včera přesunula početná skupina Čechů, aby dnes bojovali o další body do žebříčku UCI.

V kategorii muži elite si Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) po Hlinsku vylepšil skóre o příčku na stříbrný stupínek. V cíli měl stejný čas jako domácí vítěz Marcel Wildhaber, třetí Simon Zahner byl o dvanáct sekund zpět. Body do rankingu UCI brali i pátý David Kášek (CT Tábor) a desátý Lubomír Petruš (KC Hlinsko).

V juniorech ztratil Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) devět sekund na vítězného Švýcara Fabiana Leinharda.
Zastoupení jsme měli Johnson Controls i v kategorii kadetů – Jakub Honzík byl šestý.

MARTIN JENČÍK