Republikou se koncem roku prohnala zpráva, že nadějná česká cyklistka Jana Kyptová se rozhodla předčasně ukončit svoji kariéru. Realita bude nejspíš trochu jiná.

Mladoboleslavská rodačka by ve svých pětadvaceti letech zbytečně předčasně ukončila svou činnost, a proto hlásí, aby ji cyklistický svět ještě nechal dýchat. S dalšími svými plány rozhodně nechce několikanásobná akademická mistryně republiky zůstat při zemi.

Konec kariéry?

„Opravdu jsem vážně přemýšlela, že skončím, a pro kolo už na stěně pomalu začala přitloukat hřebíček, na který bych ho pověsila. Nakonec jsem si uvědomila, že by to bylo opravdu až příliš brzy, navíc mně lidé z mého okolí konec kariéry rozmluvili,“ potvrdila Jana Kyptová, která má za sebou velmi náročný, ale také vydařený rok.

Kyptová, pro niž je na prvním místě cyklokros a jen kousíček za ním silnice, skončila při Světovém poháru v Plzni třináctá a na následném evropském šampionátu ve Frankfurtu jen o tři příčky hůře.

„V Plzni to byl jeden z nejlepších závodů vůbec, bohužel ve Frankfurtu už sehrálo roli několik faktorů jako pád při rozjíždění, únava, ale také fakt, že jak jsem se připravovala na uzavření vysokoškolského studia. Také nechci nalhávat, že jsem nepociťovala chybějící vytrvalost,“ podotkla Kyptová, která naopak rozšířila sbírku svých mistrovských medailí.

Při akademickém mistrovství republiky se díky vítězství na silnici stala pětinásobnou mistryní v silniční cyklistice. „Letos se pojede univerziáda, na níž bych tyto tituly ráda zužitkovala,“ netají se mladoboleslavská rodačka, která magisterským titulem uzavřela svá studia na královéhradecké univerzitě, kde se na Pedagogické fakultě zabývala biologií a tělocvikem.

Právě státní zkouška a obhajoba práce byly jedním z velkých letošních limitů k maximálnímu cyklistickému rozvoji.

Úspěšná studia

„Určitě mě škola hodně přibrzdila. Naštěstí je už úspěšně za mnou, tak bych se už jen naplno chtěla věnovat kolu,“ přeje si Kyptová, která přitom loňskou sezonu odstartovala na výbornou, když na jaře absolvovala soustředění v Itálii a brzy na to prestižní etapovou Grácii. V rámci přípravy zvítězila na Českém poháru v Pičíně a získala bronz ve Zbraslavi.

Znát byl zejména psychický klid po státní zkoušce. S Czech mix teamem totiž na etapovém závodě v Polsku vybojovala stříbrnou, ale i nenáviděnou bramborovou pozici. Dále také s ním odjela známé norimberské okruhy. „I když mě tu trápily kostky a prudké stoupání, tak ta sedmá pozice špatná nebyla,“ podotkla Jana Kyptová.

Mladoboleslavská cyklistka má před sebou velký sen – účast na evropském šampionátu, který se v roce 2013 pojede právě v její rodné Mladé Boleslavi. Jak ale bude vůbec vypadat příští sezona, je však zatím i přes usilovný trénink ve hvězdách.

Přestup?

U týmu Johnson Controls jí totiž vyprší smlouva. „Jsem ráda za ta léta tady a za dosavadní podporu. Škola je už sice pryč, ale člověk musí víc přemýšlet, jak se uživit, což v kombinaci se sportem na nejvyšší úrovni jde velmi složitě. Neházím ale flintu do žita, i když jsem to už málem udělala,“ dodala odhodlaně Jana Kyptová, jež viditelně potřebuje zvýšit motivaci zejména v podobě nového týmu.

PATRIK PÁTEK