Za podopory města Bakova nad Jizerou se uskuteční v areálu městského koupaliště v Bakově již 5. ročník závodů horských kol pro děti a dorost pod názvem DEMA Pohár města Bakova nad Jizerou.

Tato akce si v minulých ročnících získala své příznivce nejen na Bakovsku, ale její obliba překročila už i hranice Středočeského kraje. Vzhledem k tomu, že popularita tohoto závodu každým rokem stoupá, očekávají organizátoři s napětím, zda letošní ročník prolomí magickou hranici 400 účastníků.

Přestože jde o cyklistické závody, hlavní idea organizátorů zůstává stále stejná, a tou je propagace aktivního využití volného času mládeže. Kromě hlavního závodu horských kol budou k dispozici i doprovodné akce jako například sprint, pásmo soutěží pro nejmenší Na kole pohádkovým lesem, skákací hrad, akce pod patronátem BESIPu či další sportovní disciplíny a atrakce.

Hostem pro letošní ročník je Martin Šimůnek, který přijede se svou biketrialovou exibicí. Předvede skoky, při kterých se tají dech, a kousky, nad kterými zůstává rozum stát.

Dalším hostem je elitní cyklokrosař Petr Dlask, stříbrný medailista z mistrovství světa. I letos se budou účastníci moci setkat s cyklistickým ultramaratoncem Zdeňkem Křížem, který se zúčastnil předloňského ročníku jako host, ale atmosféra ho pohltila natolik, že při loňském ročníku plnil funkci předjezdce komentujícího závod přímo ze sedla.

Stejně jako každý rok jsou vypsány kategorie ve věku 3 – 18 let, které startují po dvou ročnících narození. Tratě, jejich délka i náročnost jsou pak pečlivě voleny s ohledem na věk závodníků, přičemž poskytují dostatek atraktivních cyklistických prvků uspokujujících cyklistické nadšence – nejde však o nezvladatelné pasáže, které by pro svátečnější jezdce znamenaly překážku.

Nově je pak zařazena kategorie pro závodnice a borce, kteří se zatím na klasickém kole nestihli naučit a jezdí na odstrkávadlech. Podmínky pro start v této kategorii pod názvem „Šmoulové“ jsou uvedeny na webu závodu.

Vzhledem k důsledkům ekonomické krize je stále poněkud napínavým příběhem sestavení rozpočtu Poháru, který vždy byl zcela závislý na dobré vůli sponzorů a veřejných insitucí. Po odchodu některých partnerů je však dobrou zprávou navázání spolupráce s novými sponzory.

Velký dík tedy patří městu Bakov nad Jizerou, generálnímu partneru slovenskému výrobci kol DEMA Bicycles, hlavním partnerům společnostem SIKA CZ a BEHR GROUP a samozřejmě dalším společnostem, které této akci zachovaly přízeň, nebo se pro ni nadchly a bez jejichž pomoci by se Pohár uskutečnit nemohl.

Pořadatel upozorňuje, že DEMA Pohár je stále pro všechny účastníky i příchozí zdarma a že s prázdnou účastníci neodejdou.

Organizátorům se pro letošek dokonce podařilo navýšit množství cen a pozorností. Během dne jich tak bude rozdáno několik set a k tomu budou vylosováni tři závodníci, kteří odjedou na kole značky DEMA.

Organizační tým Bike & Ski Bakajda by tímto chtěl pozvat na bakovské koupaliště co nejvíce soutěžících.

Registrace závodníků on-line byla již spuštěna na www.bakajda.cz/pohar. Pro předem přihlášené je připravený dárek. Na webu závodu naleznete i podrobné informace o programu a dalších aktualitách.