Nejvyšší česká cyklokrosová série nabrala v posledních dnech zběsilé tempo.

Víkendové závody pořádané legendárním Milošem Fišerou v Kutné Hoře vyhráli: žák Jakub Wagner (SK Veha Team), kadetka Jana Czeczinkarová (Remerx Cycling Team Kolín), kadet Adam Ťoupalík (CT Tábor), žena Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a junior Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Velkou cenu Kutné Hory ovládl Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav).

Na úvod trochu „složitého“ počítání. Mládežníci se v Kutné Hoře utkali o pohárové body v TOI TOI Cupu už poosmé, ženy posedmé. V Plzni nebyl pohár pro ženy vypsán, a sice kvůli světovému poháru této kategorie. Muži elite měli závod vypsaný jako Velkou cenu Kutné Hory. Na startu se přesto sešla velmi silná konkurence. Všichni z přítomných mistrů světa - Jaroslav Kulhavý, Zdeněk Mlynář a Tomáš Paprstka - mají ve své sbírce nejednu další velkou medaili z evropských a světových šampionátů či světových pohárů.

Okruh vedený na a kolem atletického a fotbalového stadionu Olympia je doslova namotán na pětníku. Stejně jako při loňské premiéře panovalo v Kutné Hoře příjemné slunečné počasí. Teploty se pohybovaly kolem pěti stupňů a od kol se prášilo.

JUNIOŘI

Opět chyběl jeden z favoritů Jan Března (KC Kooperativa SG Jablonec n. N.). Do závodu nejlépe vstoupil Jiří Řehák (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), ale potom již úřadoval jeho týmový kolega Karel Pokorný, který si připsal páté vítězství v TOI TOI Cupu. Druhý dojel další prvoročák Jan Vastl (ČS Specialized Junior MTB Team) a třetí Jiří Řehák. V celkovém hodnocení zvýšil své vedení Pokorný a Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav.

Karel Pokorný: „Dneska to bylo dost rychlé a dalo by se říci, že tady byly pasáže hodně na sílu, což mi sedí. Od začátku jsem se cítil výborně a jelo se mi skvěle. Nastoupil jsem a ujel, pak už se můj náskok akorát zvyšoval. Bylo by dobré, kdybychom jeli s Jirkou déle, ale jemu spadl řetěz, za mnou se udělala díra a v tu chvíli nebylo dobré na nic čekat.“

ELITE

Závod velice dobře začal úřadující mistr světa horských kol a Král cyklistiky 2011 Jaroslav Kulhavý (Specialized), kterého se dokázal udržet jen Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav).

Po pár kolech se utvořila pětičlenná skupinka doplněná ještě o Jana Škarnitzla Rubena Birell Specialized), Tomáše Paprstku (Remerx Cycling Team Kolín) a Zdeňka Mlynáře (Focus Cycling Znojmo). Vladimír Kyzivát se stejně jako vloni pokusil o únik, ale ten neměl dlouhého trvání. V půli závodu se z čela vytratil Jaroslav Kulhavý, jenž poté dokroužil v tréninkovém tempu až do cíle, a Zdeněk Mlynář, který jel osamoceně čtvrtý. Závěrečná kola absolvovali společně Kyzivát se Škarnitzlem.

Obhájce prvenství nastoupil bikerovi Škarnitzlovi v nájezdu do posledního okruhu a svou vedoucí pozici už si pohlídal.

Vladimír Kyzivát: „Tento okruh mi sedí, je to tu samá zatáčka, žádné dlouhé roviny. Moc se mi v Kutné Hoře líbí a závod jsem si zase užil. Chtěl jsem dnes zkusit odjet už od startu, ale dříve za to vzal Jarda Kulhavý a moc optimálně se to pro mě nevyvíjelo. Když tempo malinko opadlo, zaútočil jsem já. Po chvíli mi ovšem došlo. Ráno jsem ještě hodně trénoval na silnici, takže chybělo více sil. Potom jsem zkusil znovu atakovat a to už rozhodlo. Ten závěr byl ode mě možná trochu srabárna. Když jsme odjížděli Paprstkovi, Škarnitzl odtáhl celý okruh. Já si počkal až do nájezdu do posledního kola. Měl jsem ho přečteného, viděl jsem, že si ke konci hodně dává. Proto jsem si věřil.“

MARTIN BALI-JENČÍK