V kolínském lesoparku Borky šlo dnes o hodně, bojovalo se o pět mistrovských trikotů a pět sad medailí. Českými cyklokrosovými šampióny pro rok 2011 se stali: žák Petr Mosinger (CK Windoors Příbram), kadetka Jana Czeczinkarová (Remerx Cycling Team Kolín), kadet Adam Ťoupalík (CT Tábor), žena Martina Mikulášková (TJ Stadion Louny) a junior Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Předposlední TOI TOI Cup v kategorii mužů a třiadvacítkářů ovládl David Kášek (CT Tábor).

Kolínská trať není na jednu stranu tak divácky přehledná jako třeba Tábor, Louny či Loštice, na druhou stranu se vyznačuje čtyřmi pasážemi s pískem. A u těch si tradičně velké množství fanoušků užívalo atraktivního cyklokrosu do sytosti. Atmosféře okruhu rozhodně pomohlo také přesunutí zázemí se startem a cílem na atletický stadion.

Počasí bylo letos milosrdné, zejména ve srovnání s loňským zasněženým Mnichovým Hradištěm. Ráno se ještě po obloze proháněly mraky, sem tam spadla nějaká ta kapka, avšak odpoledne už převážně svítilo sluníčko.

Závody se vyznačovaly velkým počtem účastnic a účastníků a nebyla nouze o řadu překvapení.

JUNIOŘI

Do závodu nejlépe vstoupil Jan Března (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) a v prvním okruhu vypadal velmi silně, ve druhém trochu zvadl a sjel ho Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav). Chvíli jeli spolu, ale Pokorný si přivezl dobrou formu a brzy zaútočil. Zbytek závěru si zkušeně pohlídal, v cíli měl náskok třiadvacet sekund.

S velkým odstupem za oběma nejlepšími se rozpoutal zajímavý souboj o bronzovou medaili, kterou nakonec s přehledem získal Tomáš Nováček (SK Jiří Team Ostrava).

Karel Pokorný: „Ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se rozjel. Poslední dobou mám slabší starty. Pak jsem vyčkával na chybu soupeře nebo jsem to chtěl vyzkoušet na dlouhé rovince na hrubou sílu. Nakonec Honza udělal maličkou chybu, měl tam dva metry ztrátu, tak jsem zkusil cuknout. Vyšlo to a vydrželo až do cíle.

Písek tady v Kolíně je hluboký, hází to s člověkem, až to hezké není. I ty roviny jsou na to založit a jet. Mně takové tratě sedí.

Příští týden bude reprezentační soustředění v Táboře, kde budeme trénovat v písku. Mým cílem v sezoně je dostat se do desítky na mistrovství světa.“

ELITE

Kdo pozorně sledoval před závodem Davida Káška, musel si všimnout, že tento nejpopulárnější cyklista v Táboře a celém širokém okolí, a současně obhájce celkového prvenství v TOI TOI Cupu, vyzařuje dobrou náladu na míle daleko. Z jeho strany se tedy daly čekat velké věci. Zatím zůstávaly jeho cyklokrosové výkony a výsledky za očekáváním, přestože má za sebou excelentní silniční sezonu a pětadvacet tisíc kilometrů v nohách. Snad se tedy dnes chytil, jeho ambice sahají k první světové desítce.

Brzy po startu vykrystalizovala trojice starých pák ve složení Petr Dlask (Rubena Birell Specialized), Vladimír Kyzivát (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) a David Kášek (CT Tábor). Kyzivát měl po dvaceti minutách pád a propadl se do hloubi pole. V půli závodu se na Dlaska a Káška dotáhl mladý Jan Nesvadba (Madeta Fitness Specialized). Vedoucí trio spolupracovalo až do posledního okruhu. Nejdříve to zkusil Petr Dlask, nakonec se však radoval David Kášek. Jan Nesvadba byl se třetím místem spokojený.

Velmi dobře si dnes počínal po Nesvadbovi druhý nejlepší třiadvacítkář Radek Polnický (Jirapo Giant). Dlouho držel čtvrtou příčku, o kterou přišel až v závěrečném okruhu, kdy ho předjel mocně finišující Vladimír Kyzivát.

Petr Dlask: „K formě je po nemoci pořád hodně daleko, ale jede se určitě lépe. Věřím tomu, že to ještě půjde nahoru. V posledním kole jsem si v prvním písku udělal menší náskok, ale v polovině okruhu v jedné z dalších písečných pasáží jsem dvakrát vypadl z optimální stopy a ztratil pár vteřinek. Ve výběhu mě Kášek předstihl a ujel mi. Ten písek je určitě zajídací a stojí od začátku hodně sil. S druhým místem jsem spokojený, ale pomýšlel jsem výše, k vítězství nebylo daleko.“

MARTIN BALI-JENČÍK