Prioritním cílem je nabídnout cyklistům všech věkových kategorií i výkonnosti možnost navštívit místa ve středních Čechách a Praze, která by jim ve většině případů nejspíš zůstala utajena.

„V první řadě se nejedná o soutěž, ale o víceméně cykloturistický podnik pro milovníky přírody. Doufám, že proticovidová opatření co nejdříve pustí cyklisty do jiných okresů,“ řekl zakladatel Pražské vrchařské koruny (VKP) Ondřej Machů, kterého těší, že akce láká stále více zájemců.

První ročník dokončil tucet lidí, loni to bylo už 67.

Základní ideou korun je navštívit do konce listopadu pořadateli předepsaných dvacet vrcholů či jiných zajímavých míst. Na každém se vyfotit a po zkompletování snímky odeslat e-mailem pořadateli.

Existuje několik způsobů, jak VKP uchopit. „Základní myšlenka je vždy stejná. Plán trasy, start a cíl, si určujete sami. Vrcholy můžete zdolávat postupně podle toho, jak vám na to vyjde čas, nálada a počasí,“ doplnil Machů.

Chybět mezi cyklisty nebude ani sportovní redaktor Kladenského deníku Jiří Nagy, jenž už má na kontě dvě pražské koruny a navrch loňskou jihomoravskou.

„Kdo si zkusí třeba jen jeden cíl, je pravděpodobné, že je vlákán do pasti, z které se dostane až po zdolání všech dvaceti,“ usmál se s tím, že koruna je pro něj v první řadě pohodová zábava spojená s poznáváním a zážitky.

Letos se s ním vydá na některá místa i kamarád a velký sportovec Pavel Šprynar z Kladna. „Bude to pro něj velká výzva. Po pádu z kola zůstal upoután na vozíku a pojede na handbiku,“ prozradil pětašedesátiletý rekreační cyklista a upřesnil, že účastníci se mohou k cíli přiměřeně přiblížit. Například vlakem, v horším případě autem.

"Těžko pošlapu z Kladna k Lipanské mohyle a zpět na jeden zátah. Jsou ale borci, kteří všech dvacet cílů zvládnou nonstop," podotkl Jiří Nagy.

Letošní ročník zavede zájemce do hlavního města a osmi středočeských okresů:

Praha: Čihadlo, kamenný stůl Bel, kostel sv. Jana Nepomuckého, vyhlídka Prosecké skály, Nejmenší pražská rozhledna;

Praha-západ: úholičské srdce lásky, vyhlídková plošina letiště Ruzyně, geometrický střed Čech, Kamínek, Medník;

Praha-východ: Holý vrch, rozhledna Kostelní Hlavno.

Kladno: halda Tuchlovice, Kožová hora;

Beroun: keltské oppidum Stradonice, lom Homolák;

Rakovník: vyhlídka Pěnčina, rozhledna Velká Buková;

Mělník: kaplička Lešany;

Kolín: Lipanská mohyla.

Bližší informace nabídne zájemcům web vrkopa.cz.