Pravidla však jsou velmi striktně daná – nesmí se například používat údery do slabin, škrábání, kousání, údery hlavou a spousta dalších. MMA však v sobě spojuje hned tři základní techniky – boj v postoji, zápas a boj na zemi. Nejčastěji se pak uplatňují techniky známé z thajského boxu, v zápasu na zemi pak prvku brazilského jiu-jitsu.

Prapor mladoboleslavského MMA nesli v letech minulých vysoko zástupci Universal Fighters Teamu v čele s Filipem Mackem, který nyní působí v pražském klubu a který absolvoval i několik zápasů v zahraničí, nejčastěji pak v Rusku a bývalých postsovětských státech. Tam je obliba tohoto sportu enormní.
Ještě větší baštou těchto zápasů jsou pak Spojené státy americké. Živé přenosy z tamní elitní sérii UFC je možné sledovat v nočních živých přenosech a i na českých stanicích.

Nejvyšší tuzemskou sérií je pak podnik galavečerů XFN. Jeho poslední uskuteční podnik se konal v Příbrami a boleslavští bojovníci na něm byli zastoupeni Tomášem Kubišem z Beer Gymu. Na startovní listině nejprestižnější organizace XFN měl Kubiš premiéru a soupeřem mu byl Josef Vít z pražského klubu AMT, který je dvojnásobným mistrem České republiky v Muay-thai. Zápas byl vypsán na třikrát pět minut.

„Tomáš byl připravený výborně jak po fyzické ,tak po psychické stránce. Taktika byla jasná – dostat soupeře na zem a tam ho rozsekat,“ popisuje předzápasový plán Kubišův kouč Petr Hanzlík. Boleslavský bojovník měl v zádech porážku z minulého zápasu, kterou chtěl z každou cenu odčinit.

„Od začátku na něm bylo vidět, že se na zápas těší a že chce vyhrát,“ hlásil Hanzlík. A to se Kubišovi povedlo hned v úvodu prvního kola. Od začátku zasypal Víta kopanci, poté využil soupeřova nepovedeného ataku a srazil jej na zem. „Na zemi přelezl na záda a borce pořádně protáhl, poté přešel do škrcení. Soupeř vzdal zápas plácáním o podlahu klece,“ popisuje rozhodující moment zápasu trenér Hanzlík.

Celé utkání tak končí po třiceti vteřinách vítězstvím boleslavského borce díky škrcení. „Super zápas a cenný skalp mistra České republiky,“ zhodnotil vystoupení svého svěřence Petr Hanzlík.

Ten bude mít své želízko v ohni také na dalším galavečeru, který se koná už zítra v Pardubicích. Na hlavní kartě figuruje také Martin Pršala, který vyzve Lukáše Chotěnovského.