Padesát čtyři členů české reprezentace Taekwon-Do I.T.F., se na konci března utkalo v konkurenci více jak pěti stovek závodníků z dvaceti šesti evropských zemí o medaile na letošním mistrovství Evropy, které se konalo ve sportovní hale Zatika v chorvatské Poreči.

Česká republika sem přijela obhájit za Ruskem, Řeckem a Ukrajinou celkové čtvrté místo v Evropě z loňského šampionátu, který se konal v říjnu 2021 na řecké Krétě. Zde Češi vybojovali celkem hned 18 zlatých medailí.

Mladoboleslavský oddíl Taekwon-Do pod vedením bývalého úspěšného reprezentanta Zdeňka Vavrušky se může pyšnit kvalitní členskou základnou, díky níž nikdy za posledních deset let na seznamu české reprezentace nechybí chybět taekwondisté z města automobilů.

Na letošním mistrovství Evropy tak na zápasiště nastupovali Aneta Nekorancová v kategorii seniorek a junior Jakub Komárek. Oba dva zasáhli do bojů o medaile jak v individuálních, tak v týmových soutěžích. Aneta, která loňský rok završila v konečném hodnocení jako nejúspěšnější česká juniorka, se prezentovala první rokem v seniorských kategoriích. „A nevedla si vůbec špatně. Z individuálních sestav získala bronzovou medaili a stříbrnou pak ze sebeobrany. Největší uznání ale zaslouží za získání zlaté medaile z týmových sestav a ze speciálních kopů ve výskoku,“ chválí kouč Vavruška.

Jakub byl na mezinárodní soutěži poprvé, a přesto se ukázal jako platný člen českého juniorského týmu a svým výkonem pomohl vybojovat dvě zlaté medaile. A to ze sestav a sebeobrany. Také Jakubovým přispěním čeští junioři opět ukázali, že stále patří mezi evropskou špičku.

„Oba naši borci tak přivezli do Mladé Boleslavi čtyři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili,“ vypočítává Vavruška.

Nakonec česká reprezentace na letošním mistrovství Evropy vybojovala po vynikajících výkonech rekordních 21 zlatých, 23 stříbrných a 30 bronzových medailí což i v letošním roce při neúčasti Ruska a velké části Ukrajiny stačilo na celkové druhé místo v Evropě za Řeckem, které s vůbec největší výpravou v historii získalo 52 zlatých medailí. Na třetím místě pak skončilo Bulharsko se šestnácti zlatými medailemi.

„Pro tak malou zemi, kterou je Česká republika, se jedná o obrovský úspěch, když jsme se i s nepoměrně menší výpravou dokázali svými výkony zařadit mezi absolutní evropskou špičku.

Evropa si tak měla opět možnost připomenout, kde leží Česká republika, která bude navíc v roce 2025 pořádat v Praze mistrovství Evropy. Dosažené výsledky jsou také nejlepší pozvánkou na námi připravované mistrovství,“ dodává mladoboleslavský kouč.