Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Boleslaváci senzačně vyhráli Dolomitenmanna

Lienz (Rakousko) -  Nejtvrdší závod planety – takové přízvisko má ve svém názvu závod extrémních štafet RedBull Dolomitenmann, který se letos konal po 26. v rakouském Lienzu.

25.9.2013 1
SDÍLEJ:

RedBull Dolomitenmann 2013Foto: Olga Řeháková

Nejtvrdší závod planety – takové přízvisko má ve svém názvu závod extrémních štafet RedBull Dolomitenmann, který se letos konal po 26. v rakouském Lienzu. Jeho trasa měří přes 60 kilometrů a celkové převýšení je po součtu 6700 metrů. To vše zvládají týmy ve složení: běžec do vrchu, paraglidista, kajakář na divoké vodě a jezdec na horském kole za necelé čtyři hodiny.

Již po čtvrté se tohoto závodu účastnili i oba borci z Mladé Boleslavi – kajakář Ladislav Maroul a „padáčkář" Tomáš Bílek. Letos dosáhli mety nejvyšší, přivezli vítězství z kategorie amatérů. Tým KIA doplňoval ještě běžec Ondřej Fejfar a biker Jiří Novotný.

„Původně jsme chtěli dát dohromady tým složený celý z Boleslaváků, ale bikera Vaška Ježka nám neuvolnil jeho tým, a tak ho musel nahradit náš dlouholetý kamarád Jiří Novotný, který je už ale odjinud," řekl Tomáš Bílek.

Zlato v amatérských týmech, je obrovský úspěch, obzvláště když za sebou nechali i dvě třetiny profesionálních týmů, ve kterých startují machři, kteří se sportem živí a věnují se mu na plný úvazek.

Na start letošního ročníku Dolomitenmanna se postavilo téměř 500 sportovců z 16 zemí, amatérských týmů bylo 91, profi pak 31. „Dolomitenmann je vrchol sezony, na který se člověk připravuje celý rok," říká Ladislav Maroul. „Je to nejenom o konkrétní disciplíně, ale i o běhání i a překonávání sebe sama. Spousta lidí nevěřícně kroutí hlavou, když naši disciplínu popisuji. Konkrétně na kajaku si vylámali zuby i olympijští medailisté."

Je 9 hodin ráno, sobota 7. září 2013. První se na trať vydávají běžci do vrchu, kteří startují z centra města Lienz a pomyslný štafetový kolík musí donést do výšky 2441 m n. m. Zde se velmi dobře dařilo Ondrovi Fejfarovi, rodákovi z Vrchlabí, který se držel vedoucí skupinky a předával na dvanáctém místě. I letos se ukázalo, že absolutní špičku i v běhu do vrchu tvoří běžci z Afrického kontinentu, kterých letos vyběhlo na trať šest.
„Padáčkáři" začínají svoji disciplínu během kamenným suťovištěm na místo, ze kterého startují. Poté je čeká přelet nad rozeklanými skalami na mezipřistání a další téměř kilometr běhu, s padákem v ruce a s celou výbavou, a to vzhůru po sjezdovce. Tomáš Bílek, zkušený paraglidista, nasadil vysoké tempo jak v běhu, tak v letu a pořadí týmu udržel.

Ladislav Maroul již věděl, že bojuje o zlato, což bylo trošku stresující. Čekal ho nejdřív krátký běh, následování přeplaváním horské říčky Drau, skok z rampy do hloubky 7 metrů, poté 5 km vodního slalomu na divoké vodě a boj s proudem řeky Isel, proti kterému se musel probojovat dalších několik stovek metrů. Po více než půl hodinové dřině zbývala jen maličkost – vystoupit z lodi, vzít ji na záda a doběhnout k předávce. Poslední z týmu se vydával na trať biker Jiří Novotný. Čekalo ho třicet km s převýšením 1700 metrů, v první části se jen stoupá na vrchol Hochsteinkreuz, druhá část je někdy až ďábelský krkolomný sjezd.

A v cíli byl první!

Autor: Jaroslav Bílek

Místo události:
25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení