Česká cyklokrosová elita se v sobotu sjela k závodu TOI TOI Cupu do Mladé Boleslavi.

Zde panovalo stejné počasí – tedy slunečno a teploty přes dvacet stupňů – a na stupeň nejvyšší vystoupali stejní vítězové jako minulý týden v Uničově: kadetka Jana Czeczinkarová (Remerx Merida Team Kolín), žák David Zadák (Cykloteam Ostrov), kadet Lukáš Kunt (Remerx Merida Team Kolín), žena Martina Mikulášková (Stadion Louny), junior Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) a muž elite Martin Bína (ČEZ CT Tábor).

ŠTĚPÁNKA

Pořádající oddíl Johnson Controls Auto Škoda Mladá Boleslav pod vedením ředitele závodu Antonína Ungermana přestěhoval svůj závod z Mnichova Hradiště zpátky domů ze dvou hlavních důvodů. Na části tratě u mnichovohradišťského zámku začíná výstavba a pro rok 2013 vyhrála Mladá Boleslav kandidaturu na organizaci mistrovství Evropy.Ve hře bylo několik lokalit. Dokonce i původní okruh mistrovství světa 1987 v lesoparku Borek, park Štěpánka, či golfový areál v Michalovicích. Nakonec padla volba na louku vedle Štěpánky. Okruh se vyznačuje rovinatostí, za sucha je velmi rychlý, a chybí mu větší stoupání.
Každopádně jak ukázaly výsledky, kdo umí cyklokros a má natrénováno, zvládne zajet na všem stejně dobře.
V sobotu v Mladé Boleslavi opět potěšila divácká účast a atmosféra u trati, těší i neutuchající zájem mladých adeptů cyklokrosu a stoupající účastnické počty mladých děvčat a žen.

JUNIOŘI

Stále stejná písnička: soupeře opět nenašel Karel Pokorný (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav), který si prakticky od začátku jel sólo závod. Avšak druhý za ním prvoročák Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor) na něj ztratil již jen šestnáct sekund. Poprvé se letos na stupně vítězů dostal Karel Svrčina (SK Jiří Team Ostrava), který sezonu začal vlažně, ale pak si zřejmě vzpomněl na to, že vloni reprezentoval a letos by rád taky, takže začal prokazovat výrazný progres své výkonnosti a výsledků.
V čele poháru figurují Karel Pokorný a jeho Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav.

Karel Pokorný: „Dnes to bylo hodně náročné, trať je rovná, ale těžká. Bylo velké teplo, dost jsem se potil. Dnes se mi nejelo dobře, ale jsem rád, že to stačilo na vítězství. Adam se mě držel na dohled, ale mě to nerozhodilo. Příští sezonu už budu v kategorii pod dvacet tři let. Pro mistrovství Evropy bych rád nějaký delší kopec, abych uplatnil svou sílu v nohách, ale s tratí se tady nic moc dělat nedá."

ELITE

V hlavní kategorii TOI TOI Cupu to znovu vypadalo jako na přeboru Tábora. Vloni si borci naší největší cyklokrosové stáje nevybojovali ani jedno účastnické místo na mistrovství světa v Koksijde, což byl historický neúspěch. Letos se vrátil Martin Bína a ostatním Táboritům management týmu zjevně důrazně promluvil do duše, a to tak že velmi. Po kvalitním silničním programu v létě nastoupili zejména Michael Boroš a Jakub Skála do sezony jako vyměnění.

Martin Bína (ČEZ CT Tábor) se brzy odpoutal od zbytku pole a za ním se utvořila silná osmičlenná skupinka, která si v boji o zbývající místa na pódiu nic nedarovala. Boroš se Skálou tentokrát nezaspali na startu a podíleli se na vývoji závodu. Velmi silní byli také další třiadvacítkáři Tomáš Paprstka (Remerx Merida Team Kolín) a Jan Nesvadba (Madeta Fitness Specialized), který však měl ještě před půlkou závodu velkou smůlu v podobě defektu galusky. A v aktivitě nezaostávali ani dva Boleslaváci Petr Dlask (Madeta Fitness Specialized) a Jiří Polnický (PSK Whirlpool Author).

MARTIN BALI-JENČÍK