„Z devadesáti procent je trať podobná jako v předchozích ročnících. I přes záplavy by neměly nastat rapidní změny, přibyla jen jedna smyčka při nájezdu do terénu. Tím se zvýší atraktivita pro diváky a současně zkrátí zadní méně zajímavá pasáž,“ hlásí hlavní organizátor z boleslavského klubu Johnson Controls Antonín Ungermann. 

Tomu vrásky na čele dělala obleva, která Boleslav zastihla na přelomu roku, kdy byla louka, na jejíž území se rozkládá převážná část trati pod vodou. „Voda je pryč, zbylo jenom pár kaluží. Doufám, že se nebude opakovat situace před pěti lety. Trať bude sice měkká a blátivá, ale myslím, že to bude spravedlivý mistrák,“ dodává Ungermann.

Hlavní boleslavské želízko v ohni se jmenuje David Jarý. „Hlavním úkolem našeho jezdce je, se nominovat na světový šampionát ve Valkenburgu,“ říká předseda boleslavského oddílu. Favority ale asi lze hledat jinde: „Největší favorit je Boroš. Překvapit můžou Paprstka a Nesvadba. Ale pozor, na podobně těžké trati dokázal už vyhrát i Adam Ťoupalík,“ tipuje Ungermann.

Svůj odhad pak přidává i kouč české reprezentace, kterým je Boleslavák Petr Dlask: „Mezi ženami by měly bojovat o pódium loňské medailistky Havlíková, Nosková a Šafářová. Pokud by se mezi ně vklínil někdo další, bylo by to velké překvapení. Největší šance a zkušenosti má mezi muži obhájce titulu Michael Boroš, který objel v letošní sezoně spoustu kvalitních závodů. Jeho hlavním konkurentem bude Adam Ťoupalík. Do okruhu velkých favoritů patří i kolínští jezdci Nesvadba a Paprstka.“

Závod žen na mladoboleslavské trati odstartuje v 11.30 hodin, mužská Elita spojená s třiadvacítkáři odstartuje v přímém přenosu České televize ve 12.50 hodin.