Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Mladá Boleslav - Na stupních vítězů XXXVI. Rally Bohemia jsou pouze vozy Škoda Fabia S2000.

17.10.2009

XXXVI. Rally BohemiaFoto: PPNA/František Stýblo

Výrazně okleštěný program XXXVI. Rally Bohemia ovládly vozy továrního domácího Škoda Motorsport. Po pěti rychlostních zkouškách se vítězem Bohemky stala finská posádka v boleslavských službách Juho Hänninen - Mikko Markuula. Dalších čtrnáct vteřin za Hänninenem završil mladoboleslavský úspěch Jan Kopecký s Petram Starým, tedy druhá posádka Motorsportu.

Třetí místo obsadila jediná posádka zvučnějšího jména ze zahraničního týmu asi sice Norové Mikkelsen - Floene, také na voze Škoda Fabia S2000.
Vítězem Mezinárodního mistrovství České republiky se pak stal v okolí Mladé Boleslavi Roman Kresta. Ten měl nakonec větší problémy, než sám asi čekal, neboť hned v úvodní rychlostní zkoušce sobotního programu urazil kolo a po opravě následovala jeho stíhací jízda. Tu nakonec Kresta zakončil na desátém místě, které mu zajistilo zisk mistrovského titulu. Jeho jediný konkurent v boji o celkové prvenství Václav Pech dojel Bohemku na 4. místě. Pech s Uhlem alespoň vyhráli klasifikaci klasických vozů specifikace N.

Poprvé od roku 1995 jsme svědky vítězství zahraniční posádky na Rally Bohemia. Tehdy se z vítězství radoval Ital Enrico Bertone. Letos první místo vybojovala posádka továrního týmu Škoda motorsport Juho Hänninen se svým spolujezdcem Mikko Markkulou poté, co vyhrála tři z pěti rychlostních zkoušek.

Naposledy jsme byli svědky toho, že na stupních vítězů byly posádky s vozy značky Škoda v roce 2001, kdy vyhrál Roman Kresta před Emilem Trinerem a Bruno Thirym. Všichni startovali s vozy Škoda Octavia WRC.

Michal Hrabánek, šéf týmu Škoda Motorsport: „Určitě nás mrzí, že soutěž nemohla být kvůli rozmarům počasí kompletní, protože organizátoři připravili krásnou a náročnou trať. My jsme v každém případě rádi za další možnost představit se domácím fanouškům rally a příznivcům značky Škoda včetně našich zaměstnanců. Obě posádky i celý tým bych chtěl pochválit za pečlivou přípravu na soutěž a profesionální výkon od startu až do cíle. Mít na podiu tři vozy značky Škoda je pěkný pohled i pocit.

Juho Hänninen: „Strašně jsme se společně s Mikkou těšili na soutěž ve sněhových podmínkách, ač je tato soutěž uváděna jako asfaltová. Moc jsme si nezazávodili, ale chápeme, že situace na trati byla neúnosná. Jsme rádi za vítězství, v Čechách trávím spoustu svého pracovního i volného času a tak má pro mě tento triumf zvláštní nádech.“

Jan Kopecký: „Bohemka je pěkná soutěž a i my jsme se těšili na souboje o vteřinky jak s Juhem tak ostatními jezdci české a mezinárodní špičky. Byl to spíše takový sprint, ale na zasněžených tratích s plno popadanými stromy se skutečně jet nedalo. V každém případě patří organizátorům uznání, všichni víme, že neměli jednoduchý úkol. Gratuluji Juhovi k vítězství, plně si ho zaslouží.“
Pořadí: 1. Hänninen - Markulla (Škoda Fabia S2000), 2. Kopecký - Starý (Škoda Fabia S2000) +14.4, 3. Mikkelsen - Floene (Škoda Fabia S2000) +59.3, 4. Pech - Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) +1.22.5, 5. Tarabus - Trunkát (Fiat Grande Punto S2000) +1.32.4, 6. Sýkora - Škardová (Mitsubishi Lancer EVO IX) +1.39.4, 7. Orsák - Vajík (Mitsubishi Lancer EVO IX) +1.50.8, 8. Štajf - Dolečková +1.54.8, 9. Arazim - Gál (Mitsubishi Lancer EVO IX) +2.29.3, 10. Kresta - Gross (Peugeot 207 S2000) +2.36.0.