Velkým otazníkem už od samého rána bylo počasí. Zatímco na většině území České republiky pršelo, z nebe nad Mladou Boleslaví naštěstí žádné dešťové kapky nespadly.


„Když to řeknu zjednodušeně, je to takový balet s letadly a i podobně je to hodnocené. Nejde o to, zaletět sestavu za co nejkratší čas. Jde hlavně o tu preciznost provedení,“ uvedl ředitel závodů Jan Sobotka.


Závodníci se musí držet v čtverci jeden krát jeden kilometr a ve výšce kolem 1300 metrů nad zemí. Jejich úkolem bylo zaletět sestavu s předepsanými prvkami v přesně vyhrazeném boxu. Každé vychýlení mimo vyhrazené místo už pro piloty znamenalo ztrátu bodů. Vše ze země pečlivě sledovala skupina rozhodčích.


„Rozhodčí, kterých je vždy lichý počet, se pak snaží na prováděné sestavě najít chyby a následně ji ohodnotit známkou od nuly do deseti,“ řekl Vladimír Machula s tím, že každá figura má koeficient obtížnosti. Tím se pak vynásobí známka od rozhodčích a vyjde konečné číslo. Kdo má nejvíce, ten zvítězí. 


Závodilo se v pěti kategoriích, rozdělených podle složitosti. Ta základní byla určena pro piloty, kteří teprve s akrobacií začínají a učí se základní prvky, až po kategorie, kde piloti provádí složité prvky, jako jsou lety na zádech a složitější obraty s větším přetížením.

Na startu se sešla současná i bývalá letecká reprezentace, jako například Miloš Ramert, který v Mladé Boleslavi vystupuje i na leteckém dni. Dále pak Tomáš Bartoň, Josef Rejent nebo David Beneš.

Medailová umístění:

Unlimited:
1. Miloš Ramert
2. Vladimír Machula
3. Aleš Ferra

Advanced:
1. Josef Rejent
2. David Beneš
3. Jan Sobotka

Intermediate:
1. René Šuman
2. Jiří Krtička
3. Vojtěch Sehnal

Sportsman:
1. Michal Richter
2. Adam Klenka
3. Tomáš Michálek

Basic:
1. Michal Červený
2. Kateřina Půlpánová
3. Miroslav Lacina

Kompletni vysledky na www.acro-online.com

Tomáš Ježek