Ve čtvrtek okolo 18. hodiny budou znát Benátky jméno svého nejúspěšnějšího sportovce za rok 2010. V 17 hodin totiž startuje v sále Záložny slavnostní galavečer vyhlášení této populární sportovní ankety.

A na pódiu se jistojistě objeví řada elitních sportovců. Benátkám by totiž zástupy reprezentantů tohoto města mohl závidět kdejaký okres!

Za všechny jmenujme: rychlobruslařku Kateřinu Novotnou, kanoistu Ondřeje Stěpánka, motokrosaře Petra Bartoše, skvělé týmy volejbalistů, badmintonistů nebo hokejistů. Ale i zástupce další řady sportovních odvětví.

Prostě a jednoduše Benátky jsou městem sportu zaslíbeným. Podstatnou zásluhu na tom má samozřejmě i radnice v čele se starostou Jaroslavem Králem. Její práci ocenil i Boleslavský deník při nedávné anketě sportovců okresu, když Benátky ocenil speciální cenou za mimořádný přínos sportu.

Který sportovní výsledek udělal vám, pane starosto, nejvetší radost?
Za rok 2010 to je titul mistryně Evropy Katky Novotné v short tracku, který vybojovala v Drážďanech. Úspěchy měli i vodáci ve světových pohárech, ale výkon Katky za loňský rok dominuje.

Čím to je, že se v Benátkách sportu tolik daří?
Je to založené na nadšení a entiziasmu lidí, kteří se o to starají. Z bývalé tělovýchovné jednoty Karbo vzniklo několik klubů a je to hlavně o jejich vedení. Město se jim snaží vytvářet odpovídající podmínky, ale bez lidí, jakými jsou například Václav Němeček, Bohumil Bartoň nebo Petr Martinec, by to nešlo.

Jak je složité ufinancovat vrcholové sporty?
Musí tam být podpora jednak města, druhak to záleží na sponzorech. Právě výše jmenovaní lidé, vynakládají nemalé úsilí na získání peněz pro své kluby. Například u volejbalistů se jedná o malý ekonomický zázrak, protože s rozpočtem, který klub má, by někdy měli problémy i ve druhé lize.

Navíc vám mohou sportovní zařízení závidět kdejaké větší města.
Dříve byla sportoviště v dosti tristním stavu, nyní mohu říci, že až na některé maličkosti, jsou na špičkové úrovni.

Pojďme k anketě sportovec města. Kde se zrodil nápad anketu pořádat.
Vyplynulo to ze dvou faktorů. Sportovní kvalita ve městě je skutečně vysoká a chtěli jsme, aby se „sportovní rodina“ mohla jednou za rok sejít a bilancovat rok. Před sedmi lety jsem byl krajský zastupitel a kraj podobnou anketu vyhlašoval, takže jsme si řekli, proč tento nápad nepřenést do městského prostředí. Škoda jen, že kraj už podobné akce nepodporuje a považuje je spíše za zbytečné vyhazování peněz.