Mistrem republiky smíšených družstev se pro letošní sezónu stal tým BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou. „Červení“ dotáhli svou unikátní jízdu tímto extraligovým ročníkem, kde ani jednou nepoznali chuť porážky. V nedělním finále udolaly Benátky brněnský celek Badminton FSpS MU poměrem 5:3 a po čtyřech letech pozvedly vítěznou trofej.

První dva zápasy šly hladce za červenými. Dánský pár Kristoffer Knudsen a Isabella Nielsen si poradil s trochu improvizovaně sestavenou dvojicí Tallulah Sharleen Van Coppenolle, Raul Must poměrem 21:7 a 21:16. Zde byla viditelná taktika tvůrců sestavy FSpS – obětovat mix a doufat v nastavený zápas, kam by mohl nastoupit elitní párař Adam Cwalina.

Současně hraný zápas mezi Elizavetou Tarasovou a Zuzanou Pavelkovou byl první dámskou dvouhrou víkendu, která se nehrála na tři sety. Ruská singlistka v dresu Benátek si s běhavou hrou Pavelkové věděla rady a dokázala po celou dobu tvořit hru i následně zakončovat. 21:11 a 21:14 a slibný dvoubodový náskok pro Benátky.

Polák Adam Cwalina je hráčem, na nějž se jeho tým může spolehnout. Je schopen vyhrávat po boku téměř jakéhokoliv soupeře a i po třicítce si drží neskutečně vysoký standard své hry. Zase jednou to ukázal v deblu s Kimem Bruunem, když tato brněnská dvojice ve dvou setech (21:17, 21:16) a po velmi pohledné hře přehrála Pawla Smilowského a Cristiana Savina.FSpS snižuje!

Desítkám benáteckých fanoušků však vzápětí zvedli náladu Emil Holst a Kristoffer Knudsen, kteří porazili Jana Janoštíka s Vojtěchem Šelongem. Palec nahoru pro českou dvojici, která rozehrála zejména ve druhém setu šachovou partii plnou překvapivých řešení a byla velkým favoritům vyrovnaným soupeřem.

Už na 4:1 pro červené zvýšily deblistky Elizaveta Tarasova s Isabellou Nielsen, které přehrály Magdalénu Lajdovou se Zuzanou Pavelkovou. Výměny byly dlouhé a vyrovnané, benátecký pár si ale vždy dokázal najít cestu k zakončení. Výsledek 21:13 a 21:18 a mečbol pro Benátky!

Za tohoto stavu nastoupil na kurt aktuální mistr republiky Adam Mendrek v pikantním a prestižním souboji s Cristianem Savinem. Vědomí, že jde o prodloužení, nebo ukončení finále, trochu více ze začátku svazovalo Mendreka, jenž až příliš často nacházel Savinův levácký forhend. Z něj mladý singlista drtivě útočil. První set 21:17 pro Savina.

Mendrek ale ukázal velkou vnitřní sílu, když nepříjemnou situaci, jejíž součástí bylo i bouřlivé fandění benáteckých diváků, ustál a následující dva sety získal jednoznačně pro sebe. Českému mistrovi pomohla trpělivost a to, že „přestal tlačit na pilu“. Mendrek vs. Savin nakonec 17:21, 21:13 a 21:7.

Najednou bylo vše otevřené, protože Raul Must z FSpS v mezičase přehrál Pawla Smilowského 21:16 a 21:17. Smilowski, kovaný deblista a mixér, ukázal, že i ve dvouhře má co nabídnout, na stabilní hru Musta to ale nestačilo.

Za stavu 4:3 pro Benátky tak na kurt musely nastoupit dánské jedničky obou týmů: vítěz Thomas Cupu Emil Holst v dresu Benátek a současný reprezentant Kim Bruun.

Jedna z největších hvězd letošní extraligy Holst od začátku „tvrdil muziku“ a Bruuna držel neustále pod tlakem, Bruun se spíše bránil a čekal na šance. V prvním setu šlo o relativně vyrovnanou hru, v tom druhém už to ale byla Holstova jízda. Na jeho polovině kurtu nebylo kam hrát, hbitý singlista a bývalý 37. hráč světa byl všude a svému soupeři rozdával smeče přesně na lajny.

Emil Holst po výsledku 21:17 a 21:10 přinesl svému týmu pátý finálový bod a Benátkám nad Jizerou po čtyřech letech vytoužený extraligový titul. Však jej hned po mečbolu zaplavili nadšení spoluhráči a začali tancovat oslavné kolečko.

Benátkám nad Jizerou se investice do zahraničních posil vyplatila, týmu se podařil unikátní počin – v sezóně 2018/2019 neprohrál ani jedno utkání!

„Bylo to naprosto vyrovnané, mohlo se to zlomit na jednu nebo druhou stranu. Chtěl bych hlavně říci, že Brno má skvělý tým, hlavně vynikající singlisty, všichni jsou ve světové stovce. Jsem opravdu rád, že se nám to podařilo dotáhnout, já osobně věřil Emilovi, že to rozhodne,“ řekl ihned po utkání šéf Benátek Petr Martinec.

A co dál? „Dali jsme si za cíl vyhrát mistrovství Evropy klubů a dostat naše malé město, které sportem žije, definitivně na evropskou badmintonovou mapu. Takže k tomu se upínáme a takto jsme i stavěli letošní tým,“ svěřil se Martinec.