Beachvolejbalová dvojice Dumek / Kubala odjela za tréninkem k západním sousedům. Pro letošní přípravu se jim totiž podařilo spojit síly se třetím světovým párem z loňského mistrovství světa Matysik / Erdmann.

V rámci přípravy si nemůžeme dovolit být celou zimu v teplých krajinách (Kanárské ostrovy, Brazílie, JAR), přesto je nutné být i v přípravném období v kontaktu se světovými týmy, alespoň občas," komentoval zajímavé spojení hoškovický Jan Dumek.

Ten společně se svým parťákem Kubalou absolvoval čtyři tréninkové dny v Berlíně. „V Berlíně je hala, která je téměř výhradně určena profesionálním sportovcům. Vlastně nikoho jiného jsem tam za celý týden neviděl. Tři kurty – tři různé druhy písku. Od hlubokého, kde se člověk boří, po tvrdý skákavý. Dokonce i jiné typy sítí. U Němců věřím tomu, že to není kvůli tomu, že by neměli jednoho dodavatele, ale z tréninkových důvodů. Na světové sérii je každý turnaj v jiném prostředí a pak hraje adaptace na podmínky velkou roli," prozradil své poznatky Dumek.

A pokračuje: „Hned z haly se dá jít do posilovny, kde je vše co je k přípravě sportovce potřeba, rotopedy na kardio, činky od jednoruček po velké osy, včetně veškerých nestabilních ploch (bosu, čočky, gymbally), které jsou dnes velmi důležitým doplňkem přípravy."

Přímo na kurtu jsou pak čtyři kamery a obrazovka, takže následuje okamžitý rozbor herní situace. „Nemyslím se, že bychom měli špatné podmínky na trénování v Praze, to vůbec ne, jsme za ně hodně rádi, ale tahle profesionalita, která je Německu tak vlastní, tomu zde chybí. U nás jsou stále kluby orientovány na hobby hráče – amatéry. Ale to je téma na jinou diskuzi," přemýšlí nahlas Dumek.

„Tento tréninkový týden nám dal mnohem více než několik klasických tréninkových týdnů, které trávíme v ČR. Konfrontace se silným soupeřem je to nejlepší pro tréninkový růst. My jsme si v Berlíně vyzkoušeli, že s takovýmto silným soupeřem z absolutní špičky můžeme hrát, ale má to své podmínky. Zejména musíme riskovat podání, v útoku hrát naprosto bez zábran, protože takový soupeř vám žádný laciný míč nepromine. Navíc německý přístup k tréninku je fascinující a i nám zase ukázal nové možnosti," uzavřel hoškovický volejbalista.