Florbalová Fortuna Extraliga má před sebou poslední tři kola základní části a zraky všech florbalistů se upínají k play-off, vrcholu extraligové sezony.

Špička soutěže je letos nebývale vyrovnaná a rozhodovat se zřejmě bude do posledního utkání. To rovněž platí o boleslavském týmu Billy Boy, na který čekají v posledních dvou kolech aktuálně první dva celky Extraligy. Takže prověrka připravenosti před play-off více než zdatná.

Boleslavští tím ale mají stále ve svých rukou možnost vybojovat na úkor svých soupeřů co nejlepší umístění po základní části a zajistit si tak právo volby soupeře pro čtvrtfinále, což je velkou novinkou letošního play-off.

Více o závěru základní části Fortuna Extraligy, blížícím se play-off a dalších aktuálních zajímavostech kolem A týmu Billy Boys v rozhovoru se sportovním manažerem Tomášem Pacákem.

Na úvod se vraťme k minulému extraligovému kolu, kdy Billy Boy v tradičně dramatickém televizním utkání porazil pražský Chodov 7:6. Splňoval tento duel parametry utkání blížícího se play-off, tzn. že top týmy finálně ladí formu na vrchol sezóny? A do jaké míry může týmu teď do závěrečných kol takové heroické vítězství psychicky pomoci?
Zápas se nám přes velice špatný úvod a s vypětím všech sil nakonec především nasazením podařilo dotáhnout k zisku třech bodů, což je jistě vzpruhou pro sebedůvěru a soudržnost týmu, které ve vyřazovací fázi sezony mohou rozhodovat o případném úspěchu. O posílení týmového ducha jsme vedle zdokonalování souhry jednotlivých pětek usilovali na víkendovém soustředění v Lužických horách a hned v pondělním televizním utkání jsme ve výsledcích této snahy nalezli oporu. Touhou po vítězství se z naší strany druhá půlka duelu skutečně play-off blížila, ovšem ve čtvrtfinálové sérii podobný scénář nemůžeme dopustit. K obratu v utkání s kvalitním mužstvem je třeba notná dávka štěstí a výraznou ztrátu dovolí soupeř vymazat jen výjimečně, takže se v závěru základní části a play-off budeme snažit výpadkům vyvarovat a mít zápasy více pod kontrolou.

Do závěru základní části Fortuna Extraligy zbývají pouze tři kola. Po utkání s posledními Pardubicemi čeká na Billy Boys těžký los v závěrečných dvou kolech – doma s prvním Tatranem Střešovice a na závěr základní části na půdě momentálně druhého celku FBC Ostrava. Jak se dosavadní průběh letošní sezony slučuje s předsezónními cíli týmu?
Výsledkově zatím předsezónní cíle naplňujeme, držíme se na nejvyšších patrech tabulky a druhé místo po základní části můžeme vybojovat bez ohledu na výsledky našich konkurentů. Mrzí nás zejména zbytečné prohry v obou utkáních s Future a v prodloužení ztracený zápas prvního kola ve Vítkovicích, kde jsme vysoko vedli a od vítězství nás dělily vteřiny. Jsem rád, že jsme se na rozdíl od našich sousedů v tabulce vyvarovali ztrátám s týmy z chvostu aktuálního pořadí a věřím, že naši úspěšnost proti outsiderům potvrdíme již dnes v domácím utkání proti Pardubicím.

S vidinou jakého umístění po základní části půjde Boleslav do těchto tří zápasů, jaké se v tuto chvíli nabízejí prognózy na čtvrtfinálového soupeře? A která z nich by byla pro Billy Boys přijatelná, kdo by byl vítaným čtvrtfinálovým soupeřem? Dodejme jen, že letos poprvé si budou první tři týmy vybírat své soupeře pro čtvrtfinále.
Budeme se snažit urvat druhé místo, což se nám povede, pokud vyhrajeme doma s Pardubicemi, v posledním kole v Ostravě a alespoň bod uhrajeme doma s Tatranem. Pokud se nám 7 bodů v tomto složení získat nepodaří, je stále otevřená varianta umístění na 2., spíše však již na 3. - 5. místě v závislosti na dalších výsledcích závěrečných kol. Čtvrtfinálového soupeře se nám s největší pravděpodobností nepoštěstí vybírat jako první, takže osmý a tedy poslední kvalifikovaný tým k dispozici pro volbu mít nebudeme. Z dalších možných se mně osobně nejschůdněji jeví nejméně zkušení pražští Future. Rozhodující ovšem bude naše vlastní forma, dotkneme-li se maxima naší výkonnosti, nemusíme mít obavy z žádného z možných soupeřů.

Pokud boleslavští florbaloví sokolové pošesté v řadě úspěšně přejdou přes čtvrtfinále, jaké optimální podmínky budou muset nastat k tomu, aby konečně již také prolomili dosavadní pět sezón trvající semifinálové prokletí?
Finále je meta, kterou již několik let stanovujeme jako hranici úspěchu našeho snažení. Jsme si vědomi toho, že pro její dosažení je třeba předčit dvě mužstva s nespornou kvalitou, k čemuž je nutná souhra mnoha okolností. Jsem přesvědčený, že postup do finále můžeme vybojovat, pokud se nám vyhnou zdravotní komplikace, potkáme se s optimální formou, dokážeme přesvědčit všechny hráče, aby se podřídili zájmům týmu a psychicky zvládneme krizové situace. Nezbytná bude i jistá dávka štěstí ve zlomových momentech. Hráči se na play-off těší každoročně, v mančaftu je cítit napětí a odhodlání, atmosféra v šatně se se závěrečnými koly základní části hodně promění.

Je letošní ročník Fortuna Extraligy něčím specifický, ať již z pohledu ligy jako celku nebo pak samozřejmě s ohledem na tým Mladé Boleslavi?
Hlavním specifikem letošní ligy je především vyrovnanost prvních 5, respektive 7 družstev, která si vzájemně brala body a bodový rozdíl mezi nimi není veliký. V play-off lze podle mého názoru očekávat alespoň jeden překvapivý výsledek. Kvalitními výkony se prezentují omlazená družstva Future a zejména Ostravy, která snad jediná výrazně předčila předsezónní prognózy. Z naše pohledu je letošní rok specifický hlavně angažováním trenéra Viktora Koláře, což rozšířilo možnosti působení lavičky na tým, zkvalitnilo jeho vedení a umožnilo hlavnímu trenéru Jiřímu Stožickému delegovat některé z mnoha trenérských povinností na nového kolegu. Loňské play-down poslalo o soutěž níž Havířov a Znojmo, takže tento ročník je pro nás z pohledu cestování nebývale pohodlný.

Médii již proběhla zpráva o tom, že Mladá Boleslav by se měla v říjnu 2011 stát hostitelem finálového turnaje evropských klubových šampiónů. Je již definitivně potvrzeno, že se město automobilů stane na podzim letošního roku na jeden týden centrem evropského florbalu, případně v jaké fázi se nyní nachází přípravy na tuto veledůležitou florbalovou akci evropského formátu?
Mohu s potěšením potvrdit, že rozhodnutím Výkonného výboru ČFbU z 15. února je oddíl Billy Boy a město Mladá Boleslav spolupořadateli této prestižní florbalové akce. Jednání mezi jmenovanými subjekty probíhala od brzkého podzimu a nakonec se podařilo získat potvrzení příslibů ve všech nezbytných aspektech pořádání. Čeká nás ještě hodně práce v jednáních o podpoře akce a na mnoha dalších konkrétních polích, ale vidina účasti našeho mužstva na říjnovém vrcholu světového klubového florbalu nás naplňuje entuziasmem a je skvělým impulsem pro všechny zainteresované členy oddílu. Od středy 5. do neděle 9. října 2011 se budeme těšit na vyprodaný mladoboleslavský zimní stadion.