Jak tedy trávíte zimní období?

Trénoval jsem naplno, jel jsem poměrně kruté objemy, dokonce i jednou týdně dvacetikilometrové trasy. Ale celé se to teď podělalo, protože jsem si uhnal nějaký zápal plic.

Takže se držíte plánu o přechodu na dlouhé tratě?

Přesně tak. V italském Cagliari, které letos hostí evropské hry, jsem chtěl kromě osmistovky běžet i pět kilometrů.

Jak moc velký zásah do přípravy to je? Už jsem mimo čtrnáct dní. Je to hodně citelný zásah do tréninkového plánu. Naruší to i vaše závodní plány?

Měl jsem v plánu v polovině dubna běžet v Pardubicích desetikilometrový závod, ale ten je teď v ohrožení. A Evropské hry transplantovaných jsou v červnu. Možná bych ještě šel krajské závody na osmistovce v rámci nějakého hostování, případně je ve hře veteránské mistrovství republiky. Podle tabulek jsem letos asi šestý na čtyřstovce nad pětatřicet let.

Na evropských hrách budete na delší trati útočit také na zlato?

Tam to bude těžší. Pořadatelé ještě pro letošek spojili dvě kategorie, čímž to bude ještě složitější. Paradoxně ve starší kategorii jsou ještě lepší závodníci než v naší mladší. Ale vybral jsem si tuhle změnu, tak pro úspěch udělám samozřejmě maximum.

S transplantovanou ledvinou je hlavní deficit s okysličováním krve. Není těch kilometrů už moc?

Na druhou stranu už to není tak ultra rychlé tempo, takže ledvina stíhá o něco více. Ale samozřejmě je to větší hendikep než při osmistovce.

A čas na regeneraci před půlkou bude?

Pětka je vždy na programu druhý den her, zatímco atletické disciplíny na oválu až v jejich závěru. Také jste změnil dodavatele vybavení.

Jak se vám běhá v nových botách?

Nově jsme se domluvili se značkou Saucony. Je to americký dodavatel, který v Čechách není zase až tak známý. Už dlouho jsem o ní uvažoval a musím říct, že to jsou nejlepší boty, které jsem kdy měl. Z toho mám také radost.

Kromě Itálie ale plánujete letos i svatbu, že?

Termín už máme na 24. srpna. Také jsme měli v plánu takovou menší předsvatební dovolenou spojenou s tréninkem v Keni, ale tím, že jsem teď nemocný, to bohužel padlo.