„Do mistrovství republiky se přihlásilo 75 posádek ze sedmi evropských zemí,“ uvedli pořadatelé.

Mezi největší favority patří členové továrního týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký, Ole Christian Veiby z Norska a Juuso Nordgreen z Finska, všichni na vozech Škoda Fabia R5. Do boje o špičku budou chtít zasáhnout také Václav Pech, Jan Černý a Jaroslaw Szeja z Polska – všichni na Fordech Fiesta R5, a také plejáda jezdců na soukromých vozech Škoda Fabia R5 – Raimund Baumschlager z Rakouska, Ferenc Kiss z Maďarska nebo Filip Mareš.

Fanoušci marně čekali na přihlášku Rusa Alexeje Lukyanuka, který před časem avizoval, že hodlá absolvovat Rallye Šumava, Bohemii a Barum rally. Rus nedávno se svojí Fiestou R5 havaroval na soutěži na Kypru a velmi pravděpodobně nestihl svůj vůz dát do pořádku. A tak se objeví až ve Zlíně na Barum rally, která se jede jako mistrovství Evropy a především se před ní celý měsíc nekoná žádná jiná soutěž domácího mistrovství ani Evropy, na které by případní zájemci o start mohli svůj vůz rozbít. Termín Bohemie také koliduje s Mistrovstvím Evropy v autokrosu v Nové Pace, což se pravděpodobně projeví na návštěvnosti obou podniků.

V rámci premiérově pořádané ECO Energy Rally Bohemia se pojedou dvě samostatné soutěže. Tou první bude FIA e-Rally Regularity Cup dle mezinárodních pravidel, ve kterém mohou startovat pouze elektromobily, a jeho výsledky se započítávají světového poháru FIA Electric and New Energy Championship.

Druhou soutěží bude Česká Trophy v ECO Rally, ve které mohou kromě elektromobilů startovat i vozy na CNG, LPG, hybridy, plug-in hybridy nebo auta na etanol. V obou případech jde o soutěž pravidelnosti jízdy, nikoli o rychlostní závody. „Do závodu ECO Energy Rally Bohemia se může přihlásit kdokoliv, kdo má auto s některým z výše vyjmenovaných typů pohonu. Nemusí to být žádný závodník ani nemusí mít žádnou licenci, závodní kombinézu, nebo jakoukoliv další speciální výbavu. Přijet, poměřit se se světovými mistry této disciplíny, a třeba i vyhrát, tak může úplně každý,“ vysvětlují pořadatelé. V této kategorii je přihlášeno 13 automobilů – z Itálie, Španělska, Francie a Slovenska po jednom, z Česka devět posádek.

Do mistrovství republiky historických automobilů se přihlásilo 29 posádek, mezi kterými najdeme známá jména historie českého automobilového sportu. Například se startovním číslem 2 vyrazí na trať Břetislav Enge se stotřicítkou LR, pětku bude mít bývalý škodovácký tovární jezdec Vladimír Berger také na stroji Škoda 130 LR a další ex-tovární pilot Jindřich Štolfa na svůj neokoukaný Rover Metro nalepí číslo sedm.

Program Rally Bohemia otevře v pátek 29. 6. od 17 hodin shakedown na trati Loukov – Kruhy v blízkosti servisní zóny na letišti Hoškovice. Na ten naváže od půl osmé večer autogramiáda předních posádek v mladoboleslavském Bondy Centru. Autogramiáda bude pokračovat i během společného slavnostního startu ECO Energy Rally Bohemia a Rally Bohemia Historic, který bude probíhat od 20 hodin před Muzeem Škoda Auto. Krátce po startu bude následovat od 20.10 hodin Prolog Muzeum – paralelní test akcelerace na třídě Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera. V sobotu dopoledne se posádky vydají vstříc ostrým kilometrům. Cíl závodu je naplánován na nedělní odpoledne.

Sobota 30. 6., 1. etapa
START - Muzeum Škoda Auto 9.30 hodin
RZ 1 Bondy (3 okruhy) 4,41 km 9.53 hodin
RZ 2 Chloudov I. 5 km 11.29 hodin
RZ 3 Radostín I. 22,22 km 11.57 hodin
RZ 4 Ještěd I. 8,03 km 13.05 hodin
RZ 5 Chloudov II. 5 km 15.51 hodin
RZ 6 Radostín II. 22,22 km 16.19 hodin
RZ 7 Ještěd II. 8,03 km 17.27 hodin
RZ 8 Sosnová I. 1,57 km 18.39 hodin
RZ 9 Sosnová II. 1,57 km 18.53 hodin

Neděle 1. 7., 2. etapa
RZ 10 Lobeč I. 10,80 km 9.06 hodin
RZ 11 Cetno I. 24,34 km 9.47 hodin
RZ 12 Staroměstská I. 5,16 km 10.34 hodin
RZ 13 Lobeč II. 10,80 km 13.05 hodin
RZ 15 Staroměstská II. 5,16 km 14.33 hodin
Cíl Staroměstské náměstí 14.50 hodin