Čtyři blázni na kolech se řítí z kopce na trati plné skoků a překážek. To je fourcross, adrenalinová disciplína, jejíž české mistrovství se koná příští víkend na dráze v Kosmonosích.

Ško–Energo MBC bikepark se nachází za kosmonoským hřbitovem v areálu bývalé motocrossové trati.

V posledních dvou letech se zde konaly již dva závody České fourcross ligy. O výstavbu závodiště a pořadatelství se zasadili členové občanského sdružení MBC freeride team za podpory ŠkoEnergo, měst Kosmonosy a Mladá Boleslav.

Pro letošní rok je trať navíc prodloužena o více než padesát na celkových 300 metrů a je příslibem velmi zajímavé podívané. „Čtyři bikeři se budou řítit z kopce dolů plné terénních překážek, skoků, klopených zatáček. Vyhrává nejlepší, který se přes kvalifikaci a síto rozjížděk dostane až do finále,“ popsal jeden z boleslavských jezdců Vladimír Žid.

Mistrovské závody začínají v sobotu 3. července a jsou v pořadí druhým podnikem z celkových čtyř Českého poháru ve fourcrossu. V prvním klání, které se odehrálo v dubnu v Praze, zvítězil v kategorii Elite ve finále L. Měchura před M. Marošim, J. Říhou a P. Muehlhansem. Další závod poháru se koná v srpnu v Tošovicích, vyvrcholení bude v září v Peci pod Sněžkou.

V neděli se můžete stát svědky jediného závodu, v němž se rozhodne o mistru České republiky ve fourcrossu pro rok 2010. Na vlastní oči uvidíte například dvojnásobného mistra světa v příbuzné disciplíně BMX a olympijského reprezentanta z Pekingu, dvojnásobného vítěze světového poháru ve fourcrossu s deseti vítěznými závody světového poháru na tričku, Michala Prokopa.

Dále pak českou a světovou bikovou ikonu z Benátek nad Jizerou Michala Marošiho, který má ve své kariéře rovněž nemalé úspěchy v disciplínách jako sjezd, fourcorss, freeride nebo nedávné vítězství závodu Světového poháru fourcrossu v Mariboru. Maroši je zároveň spoluprojektantem kosmonoské tratě, na jejíž konečných úpravách se podílel Přemysl Taichman, rovněž účastník nedělního boje o titul mistra ČR.

Účast přislíbili i stálí účastníci závodů světového poháru jako Tomáš Slavík, Jakub Říha, Kamil Tatarkovič a další.

„MBC freeride team o. s., ŠkoEnergo, města Kosmonosy a Mladá Boleslav a ostatní partneři vás srdečně zvou na cyklistický závodní víkend plný českých hvězd, adrenalinu a krásné podívané v příjemném, klidném areálu,“ dodal za pořadatele Vladimír Žid. Nutno také podotknout, že vstupné na závody se neplatí.