VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PTEJTE SE Petra Koženého, náčelníka strážníků Mnichova Hradiště

Zajímá vás, jak si vede mnichovohradišťská městská policie pod vedením nového náčelníka Petra Koženého? Jaké případy nejčastěji řeší? Jaké změny by chtěl ještě prosadit? A jsou strážníci konečně ve městě vidět? Odpovídat na vaše otázky bude v ve čtvrtek 4. února ve 14 hodin.

PTEJTE SE Petra Koženého, náčelníka strážníků Mnichova Hradiště

Petr Kožený, náčelník Městské policie Mnichovo Hradiště

Tento rozhovor byl ukončen dne 21.3.2016
DOTAZ: Dobrý den, jak se vám zamlouvá pozice náčelníka městské policie? Pokud vím, dříve jste pracoval jako řadový strážník, a tak je to asi velký rozdíl ...
ODPOVĚĎ:Dobrý den Vendulo.
Práce, kterou nyní dělám, je velmi zajímavá , ale taky náročná. Ano, než jsem byl do vedení městské policie vybrán a následně zastupitelstvem města jmenován, pracoval jsem 17 let jako řadový strážník.
Rozdíl spočívá v tom, že mám díky této funkci větší zodpovědnost. Což znamená nekomunikovat jenom s občany v rámci služby, ale přibyla také spousta administrativní činnosti ( rozpočet, rozpisy služeb atd. ) a komunikace s vedením města.
DOTAZ: Městská policie v Mnichově Hradišti neměla podle občanů nikdy dobrou pověst. Je to pravda? A co jste už udělal proto, aby se to zlepšilo?
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Kofroni.
Jako v každém jiném městě ČR se najdou lidé, kteří budou s činností městské policie nespokojeni, ale myslím si, že převažuje většina těch, co naší práci dokážou ocenit. Proto, aby došlo ke zlepšení, bylo učiněno následující: konají se bezpečnostně preventivní akce pro děti a důchodce, dále se řídil Facebookový profil, aby s MP mohli kdykoliv komunikovat občané, také došlo k modernizaci služebny MP a celkově se snažíme zlepšit pohled na MP.
DOTAZ: Zaslechl jsem, že budete přibírat ještě jednoho strážníka, takže by vás mělo být už devět, jestli se nepletu. Je to pro vás optimální počet nebo byste potřebovali strážníků ještě více?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.
Ano, v nynější době je vyhlášeno výběrové řízení na pozici strážníka městské policie. Počet strážníku by se tedy měl zvýšit na devět. Proto, aby městská policie zvládala, co je po ní požadováno a co chce dělat, by byl optimální počet strážníků minimálně 12.
Hlavním důvodem navýšení počtu strážníků je to, že chceme udržet nepřetržitý provoz, dalším důvodem je velké katastrální území a stále se zvyšující doprava ve městě, také je nutno věnovat větší čas preventivní činnosti.
DOTAZ: Mladá Boleslav v minulém roce zavedla cyklostrážníka, který se rychle dostane do odlehlých a špatně přístupných míst. Nepřemýšleli jste o jeho zřízení také? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Nová,
o zřízení cyklostrážníka jsme již uvažovali, ale v rámci současného stavu počtu strážníků toto není zatím realizovatelné.
DOTAZ: Dobrý den,
v poslední době se u parku u vlakového nádraží shromažďují skupinky lidí, ze kterých máme strach. V létě jsme tam vždycky chodili s dětmi na procházky, teď ale radši chodíme jinam. Prosím, udělejte nám tuto lokalitu opět bezpečnou. Jako děti jsme tam trávily hodně času, tohle je smutný pohled. Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den Michale,
strážníci se věnují rovnocenně všem parkům ve městě. Jejich kontroly probíhají v pravidelných intervalech. V současné době tuto lokalitu neshledáváme jako nebezpečnou, ale je možné, že dříve jste tuto lokalitu mohl vidět jako nebezpečnou díky výskytu tzv. problémových osob, které se nám ale v tuto podařilo z našeho katastru eliminovat.
DOTAZ: Proč jste se přihlásil do výběrového řízení na nového náčelníka městské policie? Hodně se mluví o tom, že nové složení radnice má na strážníky velké nároky, a proto skončil i váš předchůdce. Je to pravda?
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Zemane,
je pravda, že současné vedení města klade na mě i na strážníky velké nároky, ale nejsem kompetentní, abych se vyjadřoval ke svému předchůdci. Do výběrového zřízení jsem se přihlásil proto, abych celkově zlepšil pohled na naši městskou policii.
DOTAZ: Dostanete se v nové pozici ještě do terénu, nebo jste spíš zavřený v kanceláři a děláte úřednickou práci, případně ve službě zaskočíte za kolegy, když nemohou?
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Kalendo,
Je pravda, že nová pozice vyžaduje to, abych se více věnoval administrativní práci, ale i tak se snažím, abych pracoval i v terénu. A jelikož počet strážníků je nízký, tak normálně musím vykonávat práci řadového strážníka.
DOTAZ: Silnice v Jiráskově ulici, Víta Nejedlého a Turnovské je proslulá tím, že si zde řidiči často nelámou hlavu s dodržováním padesátky. Posvítíte si na ně?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Radko,
v současné době připravujeme smlouvu o propůjčení radaru na měření rychlosti a budeme se snažit, aby se začala rychlost vozidel měřit co nejdříve.
DOTAZ: Jak často se věnujete kontrole městským částí? Občas vidím, že sice přijedete, ale jen zpomalíte a ani nevystoupíte z auta. Chápu, že katastrální území, které máte na starosti, je rozlehlé a nemůžete být všude, ale ani vesnicím se trestná činnost nevyhýbá. Hezký den
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Kovandová,
oproti předchozímu období strážníci začali do příměstských částí jezdit častěji, a to třikrát do týdne. Kontrola je ryze preventivní, pokud strážníci nezaznamenají přestupkové jednání, tak tuto oblast zkontrolují pouze z vozidla, ale někdy tyto oblasti prochází i pěšky
DOTAZ: Dobrý den,
zaslechla jsem, že máte nové uniformy. V čem se liší a proč už nestačily ty původní? A co jste udělali s těmi starými?
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Lejblová,
ano, máme nové uniformy. Liší se svou funkčností, materiálem a vzhledem. Strážník se v této uniformě cítí pohodlněji, nová uniforma je multifunkční a odpovídá všem požadavkům, aby strážník mohl v této ústroji strávit dvanáctihodinovou službu. Staré uniformy nesplňovaly svou funkčnost, část výstroje, jako jsou bundy a boty, se stále používá. Košile a tesilové kalhoty, kravaty byly vyřazeny.
DOTAZ: Zdravím, kolik kilometrů najezdíte služebním vozem za měsíc? Máte nějaké omezení, nebo je to čistě na vás? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Králi,
omezeni jsme rozpočtem. Měsíčně zhruba najedeme 1500 km. Počet najetých kilometrů se samozřejmě liší dle počtu přestupků. Ale rozhodně oproti předchozímu období se počet najetých kilometrů zvýšil z důvodu provádění častějších kontrol
DOTAZ: Dobrý den, je mi šedesát osm let a dříve jsem byl zvyklý na to, že existoval strážník co by důvěrník určité oblasti. Měl prostě na starosti určitý rajón, o ten se staral a lidé k němu měli důvěru. Nepřemýšlíte, že byste se vrátili k tomuto modelu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den Pavle,
ano, i tuto možnost s vedení města stále zvažujeme.
DOTAZ: Je téměř zcela pravidlem, že nové vedení vždycky zavádí nové změny. Budete také něco měnit, nebo už jste měnil? Na co se můžeme ve městě těšit? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Káro,
změn bylo provedeno několik, jsou zavedeny do praxe. Do budoucna chystáme měřit rychlost vozidel, provádět kontroly týkající se nalévání alkoholu mladistvým, také budeme rozdávat reflexní pásky a chystáme k provádění častějších kontrol dětských hřišť.
DOTAZ: Minulý rok město zavedlo vyhlášku o zákazu podomního prodeje. Kolik případů jste v poslední době řešili? Dá se říct, že obchodníci se už poučili, nebo to stále zkouší? A kdo vás na ně upozorňuje? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Cieslere,
na porušení vyhlášky týkající se podomního prodeje nás upozorňují hlavně sami občané. Počet těchto přestupků se snížil. Nejčastěji proti této vyhlášce hřeší obchodní zástupci energetických společností.
DOTAZ: Dobrý den, měl bych dotaz. Jak moc je účinný kamerový systém v Mnichově Hradišti? Kamery jsou už docela zastaralé a neustále se mluví o tom, že je město modernizuje. Už se na tom pracuje? A kdo dění na nich vlastně sleduje?
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Horský,
ano, kamerový systém je zastaralý, ale vedení města v současné době pracuje na modernizaci a rozšíření systému a také na přechodu z analogového vysílání na digitální. Dění z kamerového systému se přenáší na PČR a na naši služebnu, ale z důvodu nízkého počtu strážníků na nich není zřízena stálá služba, proto nejsou sledovány 24 hodin denně.
DOTAZ: Jak se udržujete v dobré fyzické kondici?
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Šámalová,
mezi mé koníčky patří jízda na kole a také těžba dřeva, těmito aktivitami si udržují dobrý fyzický stav.
DOTAZ: Plánujete ještě další růst ve vaší kariéře?
ODPOVĚĎ:Dobrý den paní Červená,
v současné době o dalším postupu neuvažuji.
DOTAZ: Jaký je zájem o vypsanou pozici strážníka? Můžete si z došlých přihlášek vybírat?
ODPOVĚĎ:Dobrý den pane Novotný,
zatím jsme výrazný zájem o tuto pozici nezaznamenali. Je to dáno vysokou nabídkou pracovních pozic v oblasti bezpečnosti.
DOTAZ: Jaké případy nejčastěji řešíte?
ODPOVĚĎ:V nynější době se hlavně věnujeme dopravě. To znamená, že strážníci řeší velký počet dopravních přestupků. Druhým nejčastěji řešeným problémem je odchyt zvířat, hlavně psů, a následné vyhledávání majitelů, případný převoz do útulku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT