Na místě neštěstí zasahovali především profesionální hasiči z Mladé Boleslavi. Mluvčí Jaroslav Gabriel připomněl, že vysláni byli kolegové s lezeckým výcvikem a vybavením, kteří měli k dispozici i kontejner s technickými prostředky pro stabilizaci; na pomoc však byli povoláni také dobrovolní hasiči obce Bezno.

„Operační důstojník prověřoval i možnost nasazení sacího bagru ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR nebo místních soukromých společností,“ naznačil Gabriel, že od prvních chvil bylo zřejmé, že situace je velmi vážná. Velitel zásahu po příjezdu na místo rozhodl, že povolávat dostupnou těžkou techniku nemá smysl.

Jako první se zasypaného muže snažili vyprostit jeho kolegové. Když je vystřídali hasiči, pracovali nejen na ručním vyprošťování, přičemž se zasypaného muže současně snažili oživovat, ale postarali se také o nouzové zajištění stěn výkopu.

Havárie čtyřkolky na Mladoboleslavsku 21. září 2019.
Při nehodě čtyřkolky vyhasl jeden lidský život. Druhý člověk byl těžce zraněný

„Po více než půlhodině mimořádně fyzicky namáhavé práce měl dělník vyproštěnu horní polovinu těla a jednu nohu. Přes maximální nasazení všech zúčastněných lékař před půl šestou konstatoval úmrtí,“ přiblížil Gabriel dění ve výkopu. Pak měl podle jeho slov práci i člen týmu posttraumatické péče hasičů, který kolegům zesnulého poskytoval první psychickou pomoc.

„Hasiči dokončili stabilizaci výkopu a muže zcela vyprostili. Následně tělo ohledal koroner a Policie ČR,“ konstatoval Gabriel. S tím, že okolnosti tragédie nyní prověřují kriminalisté. Pro hasiče zásah skončil před devátou večer: po bezmála pěti hodinách.

Hasičská stanice v Mladé Boleslavi je jednou z pěti základen v kraji, na nichž je od loňského května v pohotovosti vybavení pro zásahy při závalech či pro stabilizaci staveb s narušenou statikou. Bednicí desky, trámy, stabilizační tyče, lana, nářadí a další pomůcky jsou nachystány v kontejneru připraveném k okamžitému výjezdu.

Část hasičů také prošla specializovaným výcvikem zaměřeným na zacházení s tímto materiálem a řešení různých situací – nejen na místech, kde byli lidé zasypáni zeminou nebo sutinami budov, ale třeba i při průmyslových nehodách nebo velkých nehodách v dopravě.

Tisková konference Davida Ratha v Hostivici po vynesení rozsudku Krajského soudu v Praze.
Exhejtman Rath má v pondělí už spát ve vězení