„Cílem cvičení bylo prověření schopností velitele zásahu a vedoucích pracovníků složek IZS při společném řízení sil a prostředků u události s velkým počtem zraněných, ověření dojezdových časů, třídění raněných metodou START, poskytování první pomoci a jejich následný transport na stanoviště Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje,“ sdělil Martin Vondra, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Kladno.

Zdroj: Youtube

Třídění zraněných osob výše zmíněnou metodou se podle ředitele Vondry využívá především u mimořádných událostí s větším počtem obětí a zraněných osob, které jsou rozdělovány podle odhadu závažnosti poranění a nutnosti přednostního odvozu do nemocnice.

„Vytříděno celkem čtyřiadvacet figurantů ze Střední odborné školy a učiliště Kladno-Dubská. O jejich namaskování se postarali členové Českého červeného kříže ve spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou. Podle svědků se v okolí pohybovalo ještě dalších pět osob, které zřejmě v šoku utekly do lesa poblíž letiště. Policisté za asistence kladenských strážníků zahájili pátrací akci a pomocí rojnice a dronu všechny pohřešované osoby nalezli a předali zdravotníkům. O nezraněné účastníky leteckého dne se starali také členové týmu posttraumatické péče HZS Středočeského kraje,“ popsal průběh cvičení Martin Vondra.

Cvičení v Dolních Kralovicích začalo v pátek 4. a skončilo dlouho po půlnoci v sobotu 5. listopadu.
Video: Hasiči po soumraku nacvičovali záchranu lidí z hořící tovární haly

Taktického cvičení, které probíhalo ve vyhlášeném druhém poplachovém stupni, se zúčastnily jednotky HZS Kladno, Slaný a Stochov a SDH obcí Braškov, Hostouň, Hřebeč, Lhota, Pletený Újezd, Unhošť a Vinařice. Zálohu za zúčastněné stanice zajistili dobrovolní hasiči obcí Žilina, Zlonice a Nové Strašecí. Po závěrečném vyhodnocení cvičení byla v prostoru letiště předvedena ukázka aktivace zádržného systému letadla.