To bylo na rybníku Jureček v okrajové části města Radošovice, k němuž byli přivoláni deset minut před 19. hodinou. A první zprávy nezněly dobře: při plavání zmizel pod hladinou muž, kterého se svědkům nedaří najít. Naštěstí se akce na jeho záchranu rozběhla velmi rychle: s voláním na tísňovou linku lidé na břehu neotáleli – a první jednotka hasičů byla na místě za pět minut.

„Čtyři příslušníci okamžitě zahájili průzkum vodní hladiny,“ připomněl Jaroslav Gabriel z centrály středočeských hasičů. Ten také uvedl, že operační důstojník vyslal k Jurečku nejen profesionály z Říčan a jednotku tamějších dobrovolných hasičů, ale povolal rovněž hasiče z pražských Modřan. Na této stanici sídlí i potápěči, kteří zasahují na vodě nejen v hlavním městě, ale i po středních Čechách. Na místo podle Gabrielových slov spěchali i policisté a záchranáři.

Právě zdravotníci měli záhy napilno, zatímco zásah žabích mužů nebyl naštěstí potřebný. Tělo hasiči pod vodou objevili už po třech minutách pátrání. Následoval rychlý transport na břeh a resuscitace. „Oživování bylo po několika minutách úspěšné, pacient byl naložen do sanitního vozu a odvezen k další péči do nemocnice,“ připomněl Gabriel.

Rovnou od Jurečku se profesionální jednotka přesouvala z okrajové části na severovýchodě Říčan na jih: do vesnice Jažlovice, odkud v půl osmé večer přišlo tísňové volání ze Zděbradské ulice. Při odklízení následků přívalových srážek tam zapadl do bahna pásový mininakladač, jemuž zhasl motor a už nešel nastartovat – načež se řidič nemohl dostat z kabiny. I zde byli hasiči poměrně rychle hotovi; během půlhodinky. V tomto případě pomohla ztroskotanému stroji síla techniky. „Hasiči na místo povolali vyprošťovací automobil; pomocí jeho lanového navijáku nakladač z bláta během několika minut vytáhli a řidiče z kabiny vysvobodili,“ konstatoval Gabriel. S tím, že nikdo nebyl zraněn.