V areálu chotětovského zemědělského družstva v sobotu kolem jedné odpolední explodoval zásobník bioplynu.

Výbuch na místě zranil dva muže, kteří se nacházeli poblíž.

Jak potvrdilk policejní mluvčí David Schön, oba utrpěli vážné popáleniny. "Na místo bylo nutné povolat vrtulník záchranné služby, který transportoval do nemocnice jednašedesátiletého a sedmadvacetiletého muže s popáleninami," uvedl Schön. V Chotětově zasahovala záchranná služba, hasiči i policisté

"Dispečink na místo vyslal sanitní vozy z Mladé Boleslavi a Mnichova Hradiště a zažádal o vzlet letecké záchranné služby z Prahy a Liberce," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková.

"Oba muži utrpěli těžké popáleniny, jeden na 50% těla a druhý zhruba na 30%. Oba byli po ošetření předáni k leteckému transportu do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jejich stav je vážný," dodala Janečková

Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Benátek nad Jizerou, chemická jednotka z Mladé Boleslavi a povoláni byli také dobrovolní hasiči z Chotětova.

"Naše jednotka pomáhala s prvotním ošetřením zraněných," uvedl na dotaz Deníku operační technik mladoboleslavských hasičů Michal Amler. Podle jeho slov je příčina exploze předmětem dalšího vyšetřování. To provádí vyšetřovatel hasičů spolu s policií.

Podle našich informací měla být tato stanice teprve před spuštěním ostrého provozu. Proto není příliš jasné, co se vlastně stalo.

Bioplynová stanice by měla být majetkem firmy BPS s.r.o. Chotětov. Kontaktovali jsme v sobotu večer jednoho z jednatelů společnosti Marka Vrbu. "Vůbec o té nehodě nevím, jsem na dovolené, ale budu hned kontaktovat kolegu, aby mi řekl, co se vlastně stalo," uvedl doslova jednatel společnosti.

"Vůbec není jasné, jak mohlo dojít k výbuchu v technologické místnosti. Tam by plyn neměl být," řekl v neděli další z jednatelů Ivo Mrázek. Podle jeho slov stanice ještě ani nevyráběla elektřinu a byla teprve nedávno dostavěna. Škoda na zařízení je minimální, prakticky je do dvaceti tisíc korun.

"Horší je, že se vážně zranili dva lidé. Jeden měl stanici nyní před spuštěním na starosti, druhý tam ale neměl co dělat," dodal Mrázek.

Další podrobnosti přineseme již v pondělí v Boleslavském deníku a také na tomto webu.