Život v Dobrovici se vrací do normálních kolejí, přestože výbuch v provozu lihovaru zasáhl i ty, kteří zde nepracují.

Neštěstí si vyžádalo čtrnáct zraněných lidí, dva z toho těžce. Většina z lehčeji zraněných už opustila nemocnici, například čtyři ženy, které byly převezeny do Nymburka, byly propuštěny už v úterý odpoledne, jak potvrdila mluvčí nemocnice Pavlína Straková.

V Klaudiánově nemocnici hospitalizovali další čtyři lidi, tentokrát šlo o vážně zraněné. „Dva z nich byli hospitalizováni na jednotce intenzivní péče a všichni jsou stále v péči lékařů," potvrdila včera Boleslavskému deníku mluvčí Kamila Hamáčková.

Společnost Tereos TTD v provozu zaměstnává zhruba 130 lidí, většinu z nich tvoří místní. Mezi zraněnými lidmi, kteří prováděli údržbu v době výbuchu, ale byla většina přespolních, což potvrdil i starosta Dobrovice Tomáš Sedláček. „Co mám informace, všichni zranění by měli být v rámci možností v pořádku a neměli by být v ohrožení života," řekl Tomáš Sedláček.

Areál společnosti stále ale ještě vyšetřovatelé neopustili. Jak sdělil mluvčí Jakub Hradiský, místo i včera ohledávali, pořizovali fotodokumentaci a přítomný byl také soudní znalec určený policií. Než zpracují výsledky šetření, potrvá to ještě několik dnů.

„Začne podle plánu, tedy přibližně 30. září," dodal.

To, že se na pracovišti destilace a odvodnění lihu, kde k úterní explozi došlo, stále pohybují policisté, potvrdila i jejich mluvčí Markéta Johnová: „Pokračuje ohledání místa výbuchu. Shromažďujeme interní předpisy, postupy, technologie a probíhají výslechy všech osob, které by mohly poskytnout informace potřebné pro vyšetřování. Samozřejmě musí být vyslechnuty i zraněné osoby," vysvětlila Markéta Johnová.

Vyšetřovatelé pracují také na vyžádání znaleckých posudků z oboru mechanoskopie a chemie. „Přesné závěry vyšetřování budou známy až po zhodnocení všech materiálů," konstatovala dále policejní mluvčí. Než výsledky zveřejní, může to trvat pravděpodobně i několik dnů.

Kromě mužů v uniformě dobrovický lihovar prověřují také inspektoři práce. Ti událost, podle Petra Habáně, mluvčího Ministerstva práce a sociálních věcí, šetří jako hromadný pracovní úraz.

Aby mohlo jejich šetření dále pokračovat, musí získat dokumentaci, kterou má v tuto chvíli k dispozici policie. „Jedná se o pracovní a technologické postupy, vyhledávání rizik, školení a zdravotní způsobilost zaměstnanců. Až je budeme mít v ruce, můžeme celou situaci posoudit," vysvětlil Petr Habáň.

Ani oni nejsou schopni odhadnout délku vyšetřování. Řádově lze ale hovořit i o několika týdnech. Pro posouzení celé záležitosti budou muset také vyslechnout zaměstnance, kteří byli v den výbuchu přítomni na pracovišti. Kromě nich se výslechu podrobí také vedoucí zaměstnanci, kteří za provoz pracoviště odpovídali.

Lihovar zůstává až do odvolání mimo provoz. V nejbližších dnech proběhne úklid a statická kontrola veškerých konstrukcí, zjištění rozsahu škod a začnou práce na opravách zařízení. To vše se ale skuteční až ve chvíli, kdy místo opustí vyšetřovatelé.