Vážným komplikacím se nevyhnuli řidiči jedoucí v pátek kolem sedmé ranní po dálnici D10 ve směru od Prahy na Mladou Boleslav. Poblíž Benátek nad Jizerou se vytvořila kolona a řidiči museli v ranní špičce využívat objízdné trasy. Důvodem bylo hlášení o autu v protisměru, kvůli němuž policisté dálnici uzavřeli.

„Během ranních hodin jsme přijali několik desítek oznámení o jízdě osobního automobilu v protisměru a to na dálnici D10 v jízdním prhu Praha – Turnov. Vozidlo během jízdy ve směru na Prahu způsobilo dvě malé dopravní nehody, které byly bez zranění,“ uvedla policejní mluvčí Eva Hašlová.

Policisté uzavřeli dálnici u Benátek nad Jizerou, ale ještě před uzávěrou, na 31. kilometru, se policii podařilo vozidlo s řidičkou zastavit. „U ženy byla dechovou zkouškou vyloučena přítomnost alkoholu. Příčina a další okolnosti jízdy v protisměru nyní policisté prošetřují,“ zmínila Hašlová.

Kolonu policie hlásila až po kilometr 23. I poté, co byl po půl osmé provoz uvolněn, se auta, jež v této zácpě uvízla, rozjížděla jen zvolna.

Problém s autem v protisměru se na D10 opakoval s jednodenním odstupem; tato hrozba tam byla hlášena i ve čtvrtek ráno. Ročně se na dálnicích v celé republice objeví takových řidičů kolem tří stovek, přičemž vždy hrozí nehody s velmi vážnými až fatálními následky (v listopadu si takový střet na D11 na Nymbursku vyžádal hned dva životy). Většinou je jejich jednání důsledkem omylu a nepozornosti.

Spíše ojedinělé jsou pak jiné důvody – například sebevražedné snahy, hazardérství z důvodu sázky, případně ujíždění od nehody nebo před policejní hlídkou. Někdy může svou roli také sehrát alkohol. Právě to byl zřejmě případ listopadové noční tragédie na D11, kde se podle dostupných informací sešlo hned několik faktorů: vedle alkoholu také drogy a ujíždění z místa drobné kolize. Tato nehoda vyvolala mimořádnou pozornost v souvislosti s tím, že boural Jan Kočka ml. ze známé kolotočářské rodiny z Prahy.

Dálnice D10 byla v pátek po půl sedmé uzavřena také na příjezdu do Mladé Boleslavi od Turnova. Na vině byla hromadná havárie – na dálničním kilometru 46,1 bouralo sedm osobních aut. Provoz policisté odkláněli přes město: na exitu 46 s možností návratu na exitu 44. Vytvořila se velmi dlouhá kolona, přetrvávající i poté, co se po osmé hodině podařilo uvolnit pravý jízdní pruh.