Klidné září nás věru nečeká. Předvolební kampaň půjde do finiše. Měl-li někdo předsevzetí bojovat čestně pomocí argumentů a programových bodů, zapomene na to a bude soupeře mydlit hlava nehlava, jako to už nyní činí Andreje Babiš. Pravda, zatím ostřeluje hlavně Piráty, ale pokud poroste trojkoalice Spolu, zřejmě dojde i na ni.

A do této „idylky“ přichází prezident Miloš Zeman a hází do veřejného prostoru hned dva granáty. Tím prvním chce rozmetat NATO, protože selhalo v Afghánistánu. Což není pravda. Tam se znemožnili především politici, kteří nenaslouchali vojákům, podle nichž se tato válka prostě nedala vyhrát. Sázet na místní vládu a armádu bylo amatérské a hloupé. Ale odcházet kvůli tomu z NATO a budovat vlastní národní obranu? Šílený nápad, který by vyšel zhruba na bilion.

Druhou bombu si Zeman teprve chystá. Nesmířil se s tím, že vláda pověřila vedením BIS Michala Koudelku. Tohoto muže se rozhodl zničit, a tak Parlamentním listů sdělil, že brzy odhalí, koho Koudelkovi agenti odposlouchávali. Že by Andreje Babiše, který podle hlavy státu na poslední chvíli změnil rozhodnutí a nejmenoval nového šéfa zpravodajců?

„Je potřeba k tomu dodat, že toto fízlování může vést i k vydíratelnosti některých činitelů, mezi něž se nepočítám,“ řekl Zeman. Kdo ví, proč ve včerejší debatě Deníku Babiš poprvé připustil, že by premiérem mohl být i někdo jiný než on, třeba Ivo Vondrák, Karel Havlíček nebo Alena Schillerová.

Pokud se těsně před volbami začnou v médiích pitvat korupční nebo postelové aféry ministrů, a to na základě drbů z hradních kuloárů a hnojometů vzájemně soupeřících bývalých a současných špionů, tak u toho snad ani nechci být. Zemanovy hry by měli odmítnout všichni slušní politici, novináři i občané.