K volbám nejdu, beztak se nic nezmění. To slýcháváme od příbuzných či známých pořád. Není mylnější utkvělé představy, než je tato. Navíc v komunálních volbách.

Hlasy mohou rozhodovat nejen v malých obcích, kde je jich třeba ke změně málo, ale klidně ve větších městech. Mluvil jsem s kamarádem, který v Ústeckém kraji kandidoval v jednom okresním městě. Jejich strana neuspěla a pro vstup do zastupitelstva chybělo 63 hlasů. Vzhledem k systému voleb v podstatě stačilo, aby dva tři voliči zaškrtli jejich kandidátku a mohli mít jednoho zastupitele.

Ilustrační foto.
Co přinesly volby v kraji? Prohru primátora i oblíbeného senátora

Pro důkazy o síle hlasů v komunálních volbách netřeba chodit daleko. V Rakovníku pár desítek hlasů rozhodlo, že po 22 letech skončí v zastupitelstvu Zdeněk Nejdl st., který byl ve městě už místostarostou i starostou. V Mělníku zase voliči svými hlasy umožnili naprostou změnu vedení a do zastupitelstva třeba neposlali jednoho z nejviditelnějších členů dosluhujícího vedení Milana Schweigstilla. V Kutné Hoře poprvé od listopadu 1989 a prvních svobodných voleb nebudou v zastupitelstvu komunisté. Chybělo jim zhruba 2000 hlasů, což při jednadvacetičleném zastupitelstvu znamená zhruba 100 voličů. Sto z 15 600, kteří mohli volit.

Komunální a senátní volby 2022.
ANALÝZA: Volební budíček pro vládu. Tomio Okamura boduje

Ač to tak nemusí vypadat, dokážou hlasy voličů změnit leccos. Ano, někdy k horšímu, jindy k lepšímu, záleží na úhlu pohledu. Ale jistě se nezmění nic, když se volit nebude.