Když v jedné soutěži dostala blondýna otázku, co je to okurková sezona, bez váhání řekla, že to je přece období sklizně okurek. Okurky se hlásí o pozornost pěstitelů a zahrádkářů, kteří bedlivě střeží, zda se neobjevila plíseň (mnohde se již ukázala), zákazníci jsou lákání inzeráty, že si u nich mohou již nyní objednat nakládačky, protože o ně především jde, ty salátovky se dnes snad sklízí celoročně. Ale okurkovou sezonou se považuje období relativního útlumu aktivit a mají ji i noviny.

Politici jsou u moře, zastupitelé skoro nezasedají, pobertové líně pospávají, a tak jen dobrovolní dárci lidských orgánů, jak se nyní říká motocyklovým šílencům, plní novinové stránky svými haváriemi. Zpravodajskou trvalkou je pak obstojný přehled zpráv o krádežích všeho druhu.

Okurková sezona dává prostor pro zveřejňování všemožných fotografií, které se běžně do stránek nedostanou. V tomto týdnu v Boleslavském deníku dominoval pan Šťastný s obřím hřibem, který našel v okolí Drhlen.

Ale také mladoboleslavští fotbalisté, protože se zdejším týmem fotografové vytvářeli společný snímek. A protože vybrané datum počasí nechtělo brát na vědomí, měl fotoreportér čas na úlovky, přičemž zviditelnil zejména Iva Táborského, který doložil, že je holohlavý na horní i zadní části těla. Prostě k okurkové sezoně patří léto a focení, protože dnes už platí také: Co Čech, to digitální fotograf.

A tak mě napadlo vydat jednu fotografickou výzvu. Hledáme fotografie, které zachycují některé okamžiky prvních dnů, týdnů či měsíců po 17. listopadu 1989 v Mladé Boleslavi. Ať už jsou z některých mítinků či shromáždění občanů, o osobnostech převratných událostí, ale i dokumentující odstraňování rudých symbolů či změnu obchodů, ulic či domů.

Fotky prosím nabídněte redakci Boleslavského deníku, kde okamžitě pořídí kopii a originál vám vrátí. A budou-li technicky dobré, tak se objeví v novinách při nastávajícím jubileu dvacet let od sametové revoluce. Vidíte, k čemu je taky dobrá okurková sezona.

Tomuto tématu se vymyká informace, že italský koncern Fiamm, který vlastní Akumu, připravuje restrukturalizaci, takže její boleslavští zaměstnanci mají obavy, aby výroba nebyla přestěhována jinam. A taky zaujala volba ředitele České televize, takže sportovci si oddechli, že jím nebude krásná Bobo, která chtěla odstranit sport z ČT4. Ve veřejnoprávní televizi je čas takříkajíc setrvalý, a tedy janečkovský. Taky víza do Kanady vzrušila veřejnost.

Já byl v úterý v Benátkách, ve středu v Kosmonosech. Tam vízová povinnost není.

JOSEF DONÁT, nezávislý novinář