Včera jsem si, milý Dení(č)ku po letech prohlédl album starých fotografií. Album rodičů, kde jsou oni a jejich známí. Najednou jsem se vrátil do minulosti. A začal vzpomínat. Najednou mi ten projekt začal připadat prima. Parádní. Skvělý.

Taky mě napadlo, milý Dení(č)ku, jak to udělám, když těch fotek přinesou čtenáři mraky. Pak jsem si řekl, že to nechám koňovi, ten má přece větší hlavu. 
Ty staré fotky budeme v Deníku tisknout každý pátek. Celá stránka tomu bude věnovaná. A když jich bude více? Tak je otiskneme i v jiný den. Proč ne, že? Vždyť to, co bylo kdysi, nás zajímá, láká a pak, ty krásné fotky na kterých jsme my, nebo naši předci, známí, kamarádi, přátelé, sousedů, nám prostě z mysli nevymizí. Rádi se na ně podíváme.

Můj milý Dení(č)ku, tenhle projekt jsme nazvali Jak jsme žili v Československu. Jde v něm o to, že budeme tisknout každý pátek, vždy jednu stránku fotek z jednoho místa, města, obce.

Nojo, ale k tomu potřebujeme, milý Dení(č)ku, prostě to, aby naši čtenáři našli chvilku a začali hrabat ve skříních, ve starých albech, zaprášených krabicích. Aby našli fotky, naskenovali je a poslali nám je na redakční mejl. Nebo aby nám je přinesli do redakce, a my si je naskenujeme sami. Myslíš, že tohle naši čtenáři udělají? Já teda tipuji, že určitě. Zrovna včera jsem se bavil o tomhle projektu se svoji švagrovou. Ta beze slova otevřela skříň a z ní vytáhla poklady. Zamrazilo mne, naskočila mi husí kůže a řekl jsem si jen takové to prosté, tiché a skoro neslušné (ale uctivé)? „No, tý vole..“ Na těch pár fotkách bylo tolik neskutečné historie až běda.

Můj milý Dení(č)ku), kdybys věděl o někom, že jako má zájem ty fotky poslat a toužil by, aby se ocitly na stránkách jeho a našeho Deníku, pak mu dej moji adresu. Ať to pošle rovnou mejlem na mě: jiri.macek@denik.cz, nebo ať mi zavolá a domluvíme se. Jo, moje číslo telefonu je 606 635 288.

Milý Dení(č)ku, kruci, já se těším na tu historii života. Jo, a kdyby se někdo ptal, jak starý mají ty fotky být, řekni mu prostě, že z Československa.

Tak v pátek…

Autor je krajským šéfredaktorem Deníku (jiri.macek@denik.cz)