Pět let je to pořád stejné.

Tehdy jsme obnovili, Boleslavský deník a Městské divadlo Mladá Boleslav, anketu Zážitek roku.

Ta anketa tady kdysi byla. Mapovala boleslavskou divadelní scénu. Měla svůj speciální vyhlašovací večer. Jenomže pak nastaly nějaké problémy, herci se trošičku nafoukli, a tak najednou anketa usnula. Jenomže mně to nedalo a s pány Skřípkem, Kettnerem a Šovarem jsme se domluvili, že do toho Boleslavský deník půjde.

Začala se odvíjet nová éra ankety. Dostala název Zážitek roku. Nejprve jste hlasovali pro o neojblíbenější herce, herečky a inscenaci jen na kuponech z Deníku. No a nyní tu máme i internet. A poznali jsme, že tahle anketa má budoucnost. Přišly tisíce hlasů.

Pět let Zážitek roku žije.

Pět let mne po jednom z představení pozve ředitel František Skřípek na pódium a pětkrát po sobě oceníme nejlepší. Vlastně nejoblíbenější.

Jen tak, rychle. Všem plaketu a dámě kytičku.

Pět let vstupuji na pódium. Před sebou stovky diváků, za sebou skvělé herce. Do toho reflektory. A já si na vteřinku uvědomím, jak to má herec těžké.

A pak řeknu těch pár jmen. Všichni jsou překvapeni, všichni něco řeknou, všichni všem zatleskají.

Pro mne ten okamžik je zážitkem sám o sobě.

Beru to totiž trochu osobně. Ten potlesk, který kolem mne zní, je tak trochu i potleskem pro Boleslavský deník.

Letos jste vy, čtenáři Deníku a fanoušci divadla, rozhodli v individuálních kategoriích pro Otu Jiráka a Karolinu Frydeckou. Oběma jsem po vyhlášení podal ruku a oběma se ta jejich ruka chvěla. Pak se jim chvěl hlas. A snad se jim i zalesklo v oku.

A mne napadlo, že ta anketa není zbytečná.

Že to totiž i pro ně je asi zážitek…