Na čtvrté srpnové pondělní odpoledne bude jen těžko zapomínat obyvatel panelového domu na sídlišti Severní Město v ulici Jana Palacha v Mladé Boleslavi, který přivolal policii a záchranáře. Těžké spaní však budou mít i další lidé, kteří tamní hrůzu viděli.

měsíc sebevraždy
Leden 1x
Únor 2x
Březen 1x
Duben 1x
Květen 1x
Červen 5x
Červenec 4x
Srpen (zatím) 2x

Na společné chodbě jejich paneláku totiž několik hodin visela mrtvola jednoho z jejich sousedů. Pětašedesátiletý muž spáchal sebevraždu. Proč se oběsil a proč zrovna na veřejné a společné chodbě? Toto tajemství si zřejmě vzal navždy s sebou do hrobu.

Za necelých osm měsíců spáchalo sebevraždu na Mladoboleslavsku 17 lidí. To je o jedden případ více, než se jich odehrálo v celém loňském roce. Dá se tedy hovořit o téměř polovičním nárůstu, i když se samozřejmě nedá odhadnout, kolik lidí si ještě v regionu letos vezme život.
Paradoxně lidé volí k odchodu ze života velmi brutální metody.

„Devět sebevrahů z celkových sedmnácti na Mladoboleslavsku v letošním roce ukončilo život oběšením,“ řekl Deníku policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Dalších pět lidí potom zvolilo ještě bolestivější variantu, a to skok z výšky, například z okna paneláku, či z mostu. Další oběť vlastních rukou pak zemřela pomocí výfukových plynů zavedených do uzavřeného automobilu. Jedna sebevražda se odehrála na kolejišti, stařenka skočila pod vlak. A jednou stojí za dobrovolnou smrtí střelná zbraň.

Proč se zabíjíme? Jsou v tom vztahy, říká místní odbornice

„Nebojte se přijít a hlavně přijďte včas, jde o váš život,“ to vzkazuje Renata Nekolová, vedoucí Linky důvěry SOS a Centra psychoterapie v Mladé Boleslavi.

Podle ní stoupá nejen počet sebevražd, ale i lidí, kteří vyhledávají pomoc její organizace. Letošní léto se na Linku důvěry SOS obrátilo o třetinu více lidí.

„Zvýšený počet sebevražd je dán současnou dobou, která je velmi náročná na pracovní a ekonomické výkony a nedává sociální jistoty,“ vysvětluje Nekolová.

Podle ní jsou v horší situaci muži, od nichž se očekává zabezpečení rodiny i velké výkony v zaměstnání. Obecně se totiž muži považují za velmi silné jedince. „Silní jsou, ale jen fyzicky,“ vysvětluje Renata Nekolová poměrně radikální názor.

Důvodem sebevraždy pak bývá hlavně krize ve vztahu, na niž se může nabalit ještě právě obava o zaměstnání, strach o děti atd.

Problém mají také senioři, kteří tvoří nejméně polovinu sebevrahů. „Často nám říkají, že pro ně tato doba není. Nejsou draví jako mladí lidé, chybí jim peníze, jejich rodina na ně nemá čas a také mají zdravotní problémy,“ dodává Nekolová.

Samozřejmě zásadním důvodem k sebevraždě u seniorů bývá úmrtí jednoho z partnerů či manželů. Podle Nekolové někteří lidé tato životní traumata nepřekonají a projeví se u nich silné deprese. Pomoc existuje, a to v podobě terapie, případně psychofarmatik.

Kde hledat pomoc? Možností je váš lékař nebo Linka důvěry SOS, tel. 326 741 481, a Centrum psychoterapie ve Václavkově ulici 950 v Mladé Boleslavi.

Nejkřiklavější případy?

Květen: muž v Bezně zabil ženu a pak i sebe

Neštěstí se stalo posledního dubna tohoto roku ve velkém bílém domě uprostřed Bezna, kde žila dcera místní starostky s manželem a třemi dcerami. Podle našich informací šestačtyřicetiletý muž svoji osmatřicetiletou manželku, dceru starostky, zastřelil a následně zabil i sám sebe.

Oba byli na místě mrtví. „Ano, mohu potvrdit, že k této události došlo,“ uvedl policista Ladislav Beneš.

Oba manželé měli přitom podle sousedů velmi spokojený život. Nikdy je lidé neviděli na veřejnosti v nějaké hádce. Měli tři šikovné a hodné dcery. I proto je takové neštěstí nepochopitelné.

Muž ženu asi ve vzteku několikrát střelil, když se před ním ukryla v koupelně, pak zabil sám sebe. Důvod incidentu policie nikdy nevyšetřovala. „Pachatel byl mrtvý, proto byl případ uzavřen bez zjištění motivu,“ řekla tehdy mluvčí Soňa Budská.

Červen: stařenka ze Zdětína skočila pod vlak

Tragédie se odehrála ve čtvrtek 26. června 2008 kolem 18. hodiny na železnici, která vede poblíž obcí Chotětov a Zdětín na Mladoboleslavsku.
Asi 20 metrů za železničním přejezdem skočila sedmasedmdesátiletá žena přímo pod jedoucí vlak.

„Podle dosavadního šetření žena pod vlak jedoucí směrem na Všetaty skočila bez cizího zavinění,“ řekl tehdy Boleslavskému deníku mluvčí policie Ladislav Mareš.

Policisté ihned zjistili, že se jedná o ženu z nedalekého Zdětína. Její rodina se po sebevraždě zhroutila.