Svojí intervenci Luma poskytuje v celém okrese. Jako neziskovka však potřebuje spolufinancování. O peníze může žádat a žádá města, v nichž pomáhá. A funguje to, třeba v Benátkách nad Jizerou nebo v Mnichově Hradišti a podobně.

V Mladé Boleslavi organizace žádá také. Potřebné peníze jí však město poslední roky nepřiznává. Ne zřídka na zastupitelstvu promlouvá třeba opoziční zastupitel Karel Skála (KSČM), Lumy se zastává a prohlašuje, že osobní antipatie nemohou hrát roli při udělování a neudělování padesátitisícové dotace pro organizaci, která ve městě výrazně pomáhá. Není to však nic platné, Luma dotaci nikdy nedostane a někteří vysocí představitelé města se už ani netají tím, že mají nějaký problém Martinou Brzobohatou, která stojí v čele organizace. O tom, kde vznikl, však nahlas nikdo nehovoří.

Paní Brzobohatá dorazila na poslední zastupitelstvo a ptala se, proč se Luma nevešla do rozpočtu pro rok 2021. Její patnáctiminutová promluva nechala zastupitele naprosto chladnými a ač několikrát zdůraznila, že přišla, aby se mohli na cokoli zeptat, tak žádné dotazy nepadaly. Martina Brzobohatá však má na městě ještě jednu žádost a tu má projednat další zastupitelstvo. Jsem tedy zvědavá, jestli ledy roztají a Luma přeci jen nějaké kofinancování dostane přiznané. Měla by, podobnou intervenci sice poskytují i další organizace, ale ne v tak velkém rozsahu jako právě Luma.