Podvodníci snažící se vylákat peníze z důvěřivců tu byli vždycky a bohužel také asi vždycky budou. Že si vybírají nejohroženější skupiny, tedy zpravidla seniory, nikoho nepřekvapí. Nyní se ale zdá, že na nové scénáře dokážou skočit i lidé s vyšším vzděláním.

Jaké ty scénáře jsou? Jeden z nejobvyklejších spočívá v tom, že člověk chce něco na internetu prodat. Skříň, televizi, kolo… Podvodník se ozve, že věc rád koupí, jen potřebuje od prodávajícího vyplnit několik údajů kvůli dopravci. A zašle formulář, na kterém má prodávající vyplnit údaje včetně čísla bankovní karty i bezpečnostních kódů. A pak už peníze mizí. Vzápětí skáčou z účtu na účet a policie má jen malou šanci na vypátrání konečného příjemce.

Není to zdaleka jediný scénář. V jiných případech se ozve falešný bankéř, který nabízí investici do kryptoměn. Jindy vám oznámí, že někdo napadl váš účet a je nutné rychle převést peníze jinam. V sofistikovanějších kauzách dokonce vystupují po telefonu falešní policisté.

Šéfredaktor Miroslav S. Jilemnický.
KOMENTÁŘ: Začal boj o hlasy, radnice nabízejí „dárečky“

Jistě, všichni využíváme moderní systémy při platebních transakcích. Zároveň si chceme přilepšit, a pokud se nám nabízí relativně jednoduchý způsob, kterým se zvýší naše bankovní konto několika kliknutími na telefonu nebo notebooku, začneme žít v růžovém snu pohádkového zbohatnutí téměř bez hnutí prstu. Které však v případě poskytnutí čísel bankovních karet a pinů končí černou noční můrou a místo vysněného blahobytu přichází dotyčný o všechno.

Stačí jen málo, aby k tomu nemohlo dojít. Neposkytovat nikomu prostřednictvím mailů nebo sms zpráv své citlivé bankovní údaje. Kdo to nedodrží, zchudne. Taková je realita vyplývající i z policejních svodek.