Už za pět dnů se na náměstích měst a obcí rozsvítí letošní vánoční stromy. Nastane advent a ani letos nebude úplně bezpodmínečný. Po covidových restrikcích předchozích dvou let nyní musí města šetřit na drahých energiích. Ačkoliv stát už ceny zastropoval, pořád se ceny nevrátily do dob před rokem a déle. Důvod všichni známe: Putinova šílená a nesmyslná válka, která má za cíl porobit si Ukrajinu.

Hmatatelné následky už města pomalu vyhlašují. V Boleslavi rozsvítí vánoční výzdobu mimo centrum města až 14 dní před vánočními svátky. V Nymburce urychlili přechod všech světelných ozdob na úsporné LED žárovky. O dalších úsporách od nového roku ještě budou přemýšlet. Poděbradské „Las Vegas“ na Jiřího náměstí se rozsvítí i letos, radnice jako úsporu oznámila, že nepořídí žádnou novinku, což předchozí roky s chutí činila.

Šéfredaktor Miroslav S. Jilemnický.
Komentář: „Pane Babiši, požádáte o milost?“

Část lidí odhodí každodenní stres z válečných zpráv a bude se chtít trochu mentálně pročistit. Což je nakonec i jedním ze skutečných poslání adventu. Ale jsou i tací, kteří v rámci křesťanských svátků nepřestanou myslet na své bližní. Například skupina lidí ze Sadské, která bez přestání pomáhá Ukrajincům a jen před pár týdny doručila materiální sbírku do Prahy, odkud putovala rovnou na osvobozená ukrajinská území. Přirozeně za to schytali kritiku a jedním z argumentů bylo, že mají pomáhat „našim“ lidem. Jenže oni pomáhají i těmto lidem. Na začátku sbírky si vytkli dva cíle: pomoci Ukrajincům a místním lidem v nouzi. První cíl mají odfajfkovaný, na druhém pracují. Skláním se před nimi.

A nejen lidem je potřeba pomáhat. V neděli začne také v aule nymburské radnice i tradiční sbírka dobrot, hraček a dalších potřebných věcí pro opuštěné kočky v poděbradském depozitu. Také už objednávám pytle kvalitních granulí, aby se měli čtyřnozí miláčci co nejlépe. Přijďte jim prosím také darovat něco na zub.