V Nymburce už druhý rok po sobě nechalo město svítit vánoční výzdobu až do neděle 16. ledna. A tak i měsíc a půl od začátku adventu si mohli rodiče s dětmi udělat večerní procházku a obdivovat majestátní vánoční strom na náměstí s krásnou světelnou výzdobou. V Mladé Boleslavi zase Novoroční trhy vítaly své návštěvníky také až do uplynulé neděle. A návštěvnost byla velká, zájem o večerní atrakce i posezení u stánků předčil očekávání.

Samozřejmě v obou případech je to spojeno s koronavirovou krizí. Program adventních akcí se o některá vystoupení a setkání v centrech měst snížil. Kompenzací za zrušené koncerty či společné rozsvěcení vánočního stromu pak radnice nabídly zmíněné prodloužení vánoční atmosféry. V případě Boleslavi pak Novoroční trhy nahradily ty původně plánované Vánoční, které se kvůli vládním opatřením nemohly konat. A boleslavský magistrát chvályhodně odmítl jít cestou obcházení nařízených pravidel a trhy neotevřel pod jiným názvem, jak to například učinili v Poděbradech.

V neděli však poslední připomínky svátečních časů definitivně skončily. Města se znovu ponoří do zimní šedi a na jejich obyvatele padnou běžné starosti všedních dnů. Ale není proč si zoufat. Už jen za pár týdnů přijde čas masopustů a na mnoha místech vyjdou průvody masek a veselit se budeme opět. Pokud to tedy omikronová vlna dovolí.

Ta zatím hatí plány pořadatelů plesů. Do časů masopustu se v tuto chvíli dá skrz optiku šíření epidemie dohlédnout těžko. Ale kdyby ani v únoru nebyla situace příznivá, pak se budeme radovat v půlce dubna, na kdy letos vycházejí Velikonoce. Jak říká jedno v Čechách populární úsloví, důvod k oslavě se vždycky najde.