Když jsem si v pondělí přečetl v Boleslavském deníku, že eurovolby byly propadák, já bych dodal – jak pro koho.

I když jsou volby vážnou záležitostí, podívejme se na ně trochu s nadhledem či dokonce s úsměvem. Přiznejme si, že ve větší účast voličů doufal jen naivka. Ale čtyři velké strany si buď polepšily v počtu europoslanců, a o to hlavně šlo, nebo alespoň zůstaly na svých pozicích, propadák to byl pro zelené všech odstínů.

Na Boleslavsku se dostalo další varování od voličů lidovcům. Napadlo mě, že vítězná ODS možná bodovala i proto, že se etabluje nyní jako strana pravého středu, což se přece vůbec, ale vůbec nelíbilo Klausovi. A dodal bych, že nebylo důležité, zda nějaký politik z regionu dostal jen pár hlasů, o ně ve volbách do Bruselu vůbec nešlo. Byli jen křovím pro hlavní tváře volebních stran.

Všeobecně se má za to, že hlasy pro malé strany a straničky jsou skutečně asi vyhozenými volebními lístky, ať se to komu líbí či nelíbí, tyto volby to potvrdily. A rozhodně si nemysleme, že ty listopadové budou kopírovat nynější červnové. Leckterý namlsaný český volič bude sledovat, jaké finanční výhody pro něj partaje slíbí, na to se v Čechách od krajských voleb slyší. Media uvažují, že se najdou voliči, kteří budou hlasovat tak, aby žádná z dvou dominantních stran neměla výraznou většinu.

Osobně nejlépe rozehrané to má eurokráska Bobošíková, která jde do všeho. Byla ve volbách o prezidenta, je ve výběru jako ředitelka České televize, kde chce sportovcům zrušit ČT 4, chystá se také do podzimních voleb a pokud tady bude akce „Miss kandidát na vše“, nebude taky váhat. I když všechna čest, k pěti procentům jejímu volebnímu číslu 5 Suverenita moc nechybělo.

Na neúčast voličů mají recept například v Belgii, Lucembursku, na Kypru či v Řecku, kde je účast povinná. V Německu jeden poslanec tuto možnost taky prosazuje. I my máme bohužel zkušenosti z minulého režimu z voleb, kdy účast byla shora ostře sledovaná. Spolu se čtenáři jsem nahlédl do pomyslné hlasovací hitparády, ve volební účasti vede jasně Rabakov s pouhými 43 voliči, kde jich přišla víc jak polovina k volbám (58,14 %). Eurovolby vůbec nezajímaly voliče ve Lhotkách, mají jich zapsáno 101, k urnám jich přišlo přesně tolik, že by sestavili fotbalové mužstvo – tedy 11, což znamená 10,89 %. V obou případech jsou to údaje z menších vesniček.

Dobrý modrý tým mají zřejmě v Rohatsku, Nepřevázce, Bradleci, Krnsku, Mohelnici a v Nové Telibi, pro Topolánkovu ODS zde hlasovala víc jak polovina voličů. Paroubek s Rathem jistě ocení Prodašice, ČSSD zde volilo 64,70 % lidí a nikdo tam nedal ani hlas ODS. Sociální demokraté měli nadpoloviční většinu i v Sudoměři a Velkých Všelisích. Komunisté dostali nejvíce hlasů ve Vrátně a Krásné Vsi (shodně 37,50 %), nad 30 % dostali i v Ledcích a Bítouchově.

V minulosti se říkalo, že rudou obcí jsou Kosořice, ve vzácné shodě tam jsou nyní ODS a ČSSD se 26,82 procenty hlasů, komunisté tam dostali 18,29 %.
Lidoveckou baštou, pokud to tak lze nazvat, jsou zřejmě obce Rabakov s 16 %, Ctiměřice s 13,63 % a Pětikozly s 12,50 % hlasy pro KDU-ČSL.

A pak že se nic neděje…

JOSEF DONÁT, nezávislý novinář