Názor náměstka primátora Adolfa Beznosky (ODS):

"V minulých dnech vyšly v Boleslavském deníku i některých jiných médiích články na téma nových úvěrů města. Považuji za potřebné doplnit čtenářům jednoznačná fakta.

Město si bere dva úvěry, jeden krátkodobý, překlenovací, do výše 224 milionů korun a jeden standardní, dlouhodobý, ve výši 180 milionů Kč. Překlenovací úvěr zajistí financování akcí města, na které získalo pod mým vedením dotace z Evropské unie.

Z tohoto úvěru se tak bude platit revitalizace Staroměstského náměstí, rekonstrukce divadla, nové autobusy, cyklostezky, revitalizace Nového parku i zateplení dvou základních škol. Poté, co město provede vyúčtování, předloží tyto akce k proplacení ze získaných dotací a celý úvěr jednorázově zaplatí do 31. 3. 2011.

Druhý úvěr na 180 milionů

Druhý, standardní, úvěr ve výši 180 milionů korun se začne splácet až od roku 2012 a zaplatí se z něho velmi potřebné investice. Tento úvěr se bude splácet do roku 2023 ve výši cca 15 milionů korun ročně. Bude tedy představovat výrazně menší zatížení rozpočtu, než představuje a představoval např. úvěr Slovanka.

Z úvěru ve výši 180 mil. Kč se zaplatí parkovací dům na Staroměstském náměstí, doplatí se investice do oprav sítí a komunikací v Debři, postaví nová mateřská škola v 6. ZŠ, zajistí se i investice do příměstských částí a další potřebné stavby. Z úvěru se zaplatí i spoluúčast na výstavbě Severovýchodní tangenty ve výši pěti milionů korun. Výstavba tangenty bude stát 300 milionů korun, jež jsem zajistil po řadě jednání od státu.

Dluhová služba Mladé Boleslavi ve výši do 15% není v žádném případě nadlimitní, protože za rizikovou se bere hranice 30%. Přijetí nových úvěrů umožní realizovat řadu skutečně důležitých investic, navíc v době, kdy stavební práce jsou levnější než v jiných letech. Takže žádné projídání peněz (s tím rozhodně nesouhlasím!), ale investice pro kvalitní život občanů našeho města."

Náměstek primátora Adolf Beznoska (ODS)