Sledujete mistrovství světa v hokeji?

Pokud mám čas, tak se podívám. Nejen na naše zápasy. Spíš jsem se díval na mužstva, se kterými nikdo nepočítá, že by se mohly umístit vysoko, jako jsou Francie nebo Rakousko. Kdyby náhodou tam byl nějaký hráč, který by se nám hodil do týmu a byl by volný. Tyhle týmy mě velmi mile překvapily. Hrají velice disciplinovaně, s dobrou obranou a je tam spousta kvalitních hráčů. Vidíme, že hokej už je opravdu jen o detailech. Každý může porazit každého.

Už jste si na šampionátu vyhlédl nějakého hráče, který by se vám do Kladna líbil?

Našel jsem tam spoustu hráčů. Líbili se mi skoro všichni hráči, kteří hrají za Rakousko a Francii. To jsou týmy, které jsem sledoval. Německo už má vyšší úroveň. Jsou to ale opravdu dobří hráči, navíc typově takoví, které mám rád – silní na puku, v osobních soubojích. Nemusíte jít vyloženě do rychlosti. Tohle je hokej, který já preferuju a který chci, abychom hráli. Hlavně silový hokej, to je to, co hledám. Spousta hráčů v těchto mužstvech tyhle schopnosti má.

Co říkáte na výkony českého týmu?

Z vlastní zkušenosti vím, že zajíci se počítají až po honu. Fanoušci českého hokeje by si samozřejmě přáli, aby mužstvo přijelo na mistrovství světa, od začátku vyhrávalo všechny zápasy a vyhrálo ten poslední ve finále. Realita je samozřejmě úplně jiná. Týmy jsou vyrovnané, rozhodují opravdu detaily. Během kariéry jsem byl v mužstvech, které měly problém se dostat ze základní skupiny, a nakonec jsme to vyhráli. Na druhou stranu jsem byl v týmech, se kterými jsme prohráli jediný zápas a skončili jsme třetí. Je to o detailech a o štěstí. Věřím, že mužstvo se dá dohromady a bude odevzdávat lepší výkony než doteď. Teď se o ničem nerozhoduje, nejdůležitější je se dostat mezi první čtyři ve skupině a postoupit do vyřazovacích bojů.

Nebyla po úspěšné přípravě až moc velká natěšenost i ze strany fanoušků?

Fanoušci jsou vždycky natěšení. Posuzují to všechno víceméně podle posledního zápasu. Když vyhraješ poslední zápas, tak jsi nejlepší, když ho prohraješ, tak jsi nejhorší. Tak to ale samozřejmě není. Nemusíme chodit daleko. Poslední mistři světa z Kanady prohráli první zápasy, se štěstím se vůbec dostali do vyřazovacích bojů a nakonec vyhráli. Všechno je možné, záleží jen na hráčích, jak se z toho oklepou a jak půjdou do dalších bojů.

Jak velkou pomocí bude přílet Davida Pastrňáka z Bostonu?

Je to v současnosti suverénně náš nejlepší hráč. Každý takový hráč pomůže. Bude záležet, jestli je stoprocentně zdravý. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že není jednoduché hrát mistrovství světa. I když hraješ NHL a jsi tam jeden z nejlepších, tak to není jednoduché. Hráči se na tebe soustředí, nikdo ti nedá nic zadarmo. Jestli si někdo myslí, že přijede z NHL a bude dominovat, vůbec to nemusí být pravda. Mluvím z vlastní zkušenosti. Bylo několik turnajů, na kterých jsem se vyloženě trápil a byl jsem rád, že jsem byl aspoň trochu platný pro mužstvo.

Neukazuje se přesně tohle na Tomáši Hertlovi s Jakubem Vránou?

Není to snadné. Jde spíš o to, že NHL má takový punc dokonalosti. Nevím, jestli to udělali novináři nebo fanoušci. NHL je samozřejmě nejlepší soutěž na světě, ale neznamená to, že přijedeš na turnaj a budeš stoprocentně dominovat. Jsou to samozřejmě vynikající a rozdíloví hráči, ale všechno se musí sejít. Není to jednoduché, když musíš ze dne na den přicestovat a hrát na kluzišti, které je daleko širší. Není to stejné jako to, na co jsi zvyklý během celého roku. Vezme to čas na aklimatizaci. Neznamená to ale, že Hertlík nebo Vrána nerozhodnou v nejdůležitějším zápase.

Nebude jedním z nejdůležitějších zápasů právě už souboj s Lotyšskem, který může hrát roli v boji o první čtyřku?

Každý zápas je důležitý. I já jsem to zažil. Zažili jsme to v roce 2010 v Německu, kde jsme potřebovali vyhrát poslední tři zápasy, jenom abychom se dostali do vyřazovacích bojů. Povedlo se nám to. Pak už jsi na vítězné vlně a už to s tebou jede. To byl klíč k úspěchu. Možná, že kdybychom nehráli poslední tři zápasy o všechno, tak bychom zlato nezískali.

Na zlatém šampionátu jste hrál i s Romanem Červenkou. Překvapuje vás, jak skvěle letos hraje?

Vůbec ne. Červus byl vždycky vynikající hráč a byl až nespravedlivě kritizovaný fanoušky. Vypadalo to, že když národní tým nebyl úspěšný, tak to hodili na Romana. Znova dokazuje, že je vynikající hráč. Zaslouží si to. Co jsem ho zažil, a věřím, že to dělá doteď, tak se snaží udržet pořád v top formě a trénuje navíc. To nejdůležitější je tvrdá práce a talent. To má.

Výborně si porozuměl s Matějem Blümelem. Může právě on být budoucností reprezentace?

Celá lajna hraje velice dobře. Krejča s Červusem si to režírují a je hrozně důležité, že dokáží zpomalit a udržet puk. V tom vynikne Blümel, který jde v rychlosti do stojících hráčů. Kombinace této lajny je vynikající. Uvidíme, jak se to poskládá teď, když se vrátil Pasta. Věřím ale, že takové složení by mělo být i v jiných lajnách. Ne všichni si vyhovují, možná by stálo za to to proházet. Člověk nikdy neví, může zjistit během jedné třetiny, že funguje chemie mezi hráči, mezi kterými si myslel, že nebude fungovat.

Chystáte se osobně do Finska?

Nemám na to čas. Chtěl jsem se jet podívat, ale čas na to nemám.

Co vám bere nejvíce času? Pokročil jste už s hledáním nového trenéra po odchodu Davida Čermáka?

Až budeme mít nějaké informace, tak vám to samozřejmě sdělím. Zatím si myslím, že je příliš brzy něco zveřejňovat. Není kam pospíchat, je letní příprava, kterou si stejně řídí kondiční trenér. On rozhoduje, co se bude dělat. Po trenérovi samozřejmě koukám, ale ještě není potřeba panikařit.

Vy jste taky zahájil letní přípravu?

Začal jsem trénovat hned po sezoně. To ale neznamená, že se chystám, že budu stoprocentně hrát. Jsou dvě možnosti. Buď na to budu mít, budu se cítit dobře a budu mít pocit, že mužstvu můžu pomoct. Pak se budu snažit udržet ve formě a hrát. Když ne, tak budu trénovat. Jedno nebo druhé.