Předchozí
1 z 5
Další

Petr Čáslavský: Člověk si myslel, že lidstvu patří planeta a není to pravda

Petr Čáslavský žije spolu se svým partnerem Michalem 25 let ve Zvířeticích na Hrnčířském dvoře. Loni zde měli velmi úspěšnou výstavu betlémů, kterou chystají i pro letošní složitý rok. Rok 2020 je značně omezil, ale podle Petra Čáslavského epidemie koronaviru přinesla i něco pozitivního v podobě utužení rodinných a mezilidských vztahů.

Petr Čáslavský.Zdroj: Deník / Zuzana Kodrlová Zelenková

Hrnčířský dvůr jsme od začátku nastavili tak, že jsme zavedli tradiční výrobu hrnčiny. Dneska se mluví o Zvířetické keramice. Ta je vytvářena tradičními postupy a je vyráběna autorsky. Nikoho jsme nekopírovali, ani nebrali za vzor, vytvářeli jsme vlastní kolekce. S keramikou jsme svého času jezdili po republice na nejrůznější jarmarky, prodejní akce, keramické trhy a tak dále. Teď jsme ale trochu zestárli a zpomalili. Proto jsme vytvořili loni kreativní centrum jako prostor pro veřejnost. To si sami organizujeme, sestavujeme si program a myslím, že se nám povedlo. Lidi to baví.

Petr Čáslavský.Zdroj: Deník / Zuzana Kodrlová Zelenková

Při keramice nemůžete nikdy mít moc koníčků. V takhle velkém objektu s velkou zahradou ale musíte mít právě tu zahradu jako koníček. Koníček a zároveň i povinnost a relax. Že bych se vyloženě věnoval nějakému hobby do hloubky, to nemůžu říct, to mi moje povolání nikdy neumožnilo. Zájmů i rozptyl zájmů mám jinak veliký, ale provoz takového objektu člověka vytíží naplno.

Petr Čáslavský.Zdroj: Deník / Zuzana Kodrlová Zelenková

Rozmezí Českého ráje a Podbezdězí je pro mě oblíbený kraj. Máme to tady moc rádi a máme také plno oblíbených míst a tady všude se můžeme potkat.

Petr Čáslavský.Zdroj: Deník / Zuzana Kodrlová Zelenková

Tento rok nám přinesl každému velkou změnu. Každému ne nutně špatnou, ale nové zjištění o koloběhu světa překvapí i dospělého. Kdyby mi někdo dříve řekl, že celou planetu ochromí takováto epidemie, tak bych tomu nevěřil a myslel bych si, že jsme na něco takového připraveni a vyřešíme to profesionálně a rychle. Nyní jsme si ovšem dokázali, že to tak není. Já jsem nakonec rád, že žijeme v takhle velkém areálu. My jsme se tady nenudili. Bylo mi líto všech známých v městských bytech ve dvou místnostech. Pocítil jsem znovu obrovskou výhodu venkova. Strach, který jsme každý měli a viděli jsme, jak to všude probíhá, to utužuje vztahy a také rodinu. Člověk si myslel, že lidstvu patří planeta a není to pravda.

Petr Čáslavský.Zdroj: Deník / Zuzana Kodrlová Zelenková