Předchozí
1 z 5
Další

Monika Jandová: Z centra města Liberce do vesnice u Mnichova Hradiště

Monika Jandová celý život bydlela v centru Liberce, až po padesátce se rozhodla s partnerem pro změnu a přestěhovali se do 200 let starého domu v malé vesnici Loukov u Mnichova Hradiště. Kde konečně našli klid a pohodlí. Ještě předtím však museli celý dům zrekonstruovat, což s Národním památkovým úřadem nebylo vůbec snadné. I tak se ale nevzdali, a právě naopak se snaží vše řešit v klidu.

Monika JandováZdroj: Adéla Lelková

Klid a velkou zahrádku si Monika Jandová přála už dlouhou dobu, ale ještě před tím, než se mohla začít konečně věnovat zahrádce, bylo zapotřebí zrekonstruovat interiér a trochu i exteriér domu. Asi největší problémem jsou stará okna, která musí zanechat a pouze je mohou zrekonstruovat. Vše musí zůstat ve dřevě, i když dnešní plastová okna by člověk pouhým okem nerozeznal. „Ještě že uvnitř si můžeme tak nějak dělat, co chceme,“ podotkla paní Jandová.

Monika JandováZdroj: Adéla Lelková

Než koupili s partnerem tento starý dům, vůbec netušili, že je památkově chráněn, nikdo jim nic neřekl, ani bývalý majitel. „To, že je náš nový dům v památkově chráněné zóně nám řekli až sousedé, když nás šli pozdravit. Oproti nim jsme ale měli alespoň tu možnost opravit interiér domu, který ještě nebyl v tak dezolátním stavu jako jejich dům. Oni si radši místo toho postavili na zahradě zcela nový dům, než aby se handrkovali s památkáři.“

Monika JandováZdroj: Adéla Lelková

Po roce budování interiéru, se paní Monika mohla konečně přesunout na zahradu, na které vydrží s kytičkami klidně i celý den. „Jedním z hlavních důvodů koupi naší chaloupky byla obrovská zahrada a skleník. Nikdy jsem si nepředstavovala samu sebe na vesnici se zahrádkou a spoustou kytek, ale člověk, když stárne, tak si začne uvědomovat co je v životě důležité. A život v centru to pro nás už nebyl. Chceme, aby za námi vnoučata jezdila ráda a měli tu vždycky volný pokojíček.“

Monika JandováZdroj: Adéla Lelková

Bydlení přímo v Českém ráji je podle paní Jandové nádherné: „Skoro každý týden chodíme s pejskem na procházku do Drábských světniček a z restaurace se koukáme na naší vesnici, a na druhou stranu vidíme Trosky a Sedmihorky,“ rozjímá se paní Monika z Loukova. Oba s partnerem mají rádi přírodu a hezky upravenou zahradu. Tento rok, dokonce plánují na zahradě zasadit malý lesík, kam se budou chodit procházet, až nastane čas, že na vyhlídku už nevyjdou.

Text: Adéla Lelková

Monika JandováZdroj: Adéla Lelková