Předchozí
1 z 7
Další

Meeschap: Jsem kreativec s nohama na zemi

Osudové okamžiky, osudoví lidé, sny a píle. Pavla Sýkorová Michalíková žije v Mladé Boleslavi, je šťastně vdaná a zanedlouho se její rodina rozroste o dalšího člena. Dnes ji mnozí znají pod obchodní značkou Meeschap. Pavla je úspěšnou módní návrhářkou a své zkušenosti předává v kurzech šití těm, kteří mají touhu proniknout do světa textilu a oděvů.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková

Vše začalo už v jejích jedenácti letech. „Za vše vlastně může zlomená noha. Čtyři měsíce jsem nechodila do školy a moje maminka vymýšlela, jak smysluplně vyplnit tolik volného času. Nezabrala četba, ani pletení s vyšíváním. Ruční šití oblečků pro panenky bylo vždy tím pravým, co mne bavilo, uklidňovalo a naplňovalo,“ prozradila Pavla s úsměvem na tváři. Od ručního šití oděvů byl už jen kousek k tajnému šití na stroji, to když maminka musela do práce. Nové modely, které téměř každý den vznikaly, přesvědčily maminku v tom, v čem měla Pavla jasno. Chtěla šít a tvořit. Z toho se vyvinul i jasný cíl střední a později vysoké školy, ve kterém po „boji“ s matematikou, fyzikou a chemií, zvítězila píle a chuť věnovat se svému snu.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková

Umělkyně ve svém oboru, kterou bezpochyby Pavla je, zažívala i po studiích nelehké období. „Po škole jsem se hned nevěnovala své profesi naplno. Byla krize a sehnat místo v oboru bylo velmi těžké. Paradoxně mé kroky směřovaly úplně mimo „kreativno“, do automobilového průmyslu. Dnes jsem za to ale velmi vděčná, protože jsem se naučila, jak jednat s lidmi, jak funguje firma, a pronikla jsem do světa obchodu. Byla to velmi dobrá škola a příprava pro podnikání.“ zrekapitulovala Pavla své tehdejší působení, kdy mnoho času trávila i na služebních cestách a krom mateřského jazyka jí byla vlastní angličtina s němčinou. Na tvorbu měla čas jen ve volných chvílích.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková

Její život se vlastně skládal ze tří stavebních kamenů. Zaměstnání, vymýšlení a šití modelů, ale také sportování, které dodnes patří neodmyslitelně do jejího života. „Sportují oba mí rodiče a díky mamince, která překonala můj nulový zájem o pohyb v dětství, sportuji dnes i já, a to velmi ráda.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková

Z mnoha módních přehlídek můžeme odcházet zasaženi krásou, nicméně s pocitem, že štíhlé vznášející se modelky, kterým modely padnou jako ulité, prostě nejsou pro nás. Pavla o sobě však tvrdí, že je umělcem stojícím nohama na zemi: „Nikdy mi nešlo jen o to, jak model vypadá, ale také o to, jak bude nositelný, zda se bude dát snadno udržovat a byl komfortní. S tím však souvisí i potřeba uspokojit nejen klientky s velikostí modelek, ale vlastně úplně všechny, které se chtějí líbit, děti nevyjímaje,“ vysvětlila svůj záměr módní návrhářka.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková

Krom navrhování a vytváření modelů, jež představila na mnoha módních přehlídkách, se věnuje již zmíněnému předávání zkušeností v kurzech šití a workshopech. A pokud se domníváte, že byste se na nich šicím strojem nepolíbené znemožnily, opak je pravdou. „Kurzy šití jsou rozdělené do kategorií, kde své místo najdou úplné začátečnice až po jakkoli pokročilé. Aby se klientky v kurzech cítily komfortně, individuálně jim navrhnu kategorii, která jim bude sedět. Věnuji se jim ale i zcela individuálně, pokud nechtějí být součástí skupiny,“ vysvětlila Pavla rozmanitost nabídky kurzů šití.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková

Velkou oporou na společné cestě profesionálním i soukromým životem je návrhářce její manžel Jan.

Lidé odvedle MeeschapZdroj: Pavla Sýkorová Michalíková