Předchozí
1 z 7
Další

Gérard Keijsper - Holanďan, který chce změnit pohled lidí na Boleslav 

Gérard Keijsper je vedoucí Turistického informačního centra v Mladé Boleslavi. Právě pod jeho taktovkou vznikl už druhý díl knihy, která pojednává nejen o Boleslavi, ale o celém regionu i dalších skvostech, které mají na Mladoboleslavsko návaznost, ale leží už kousíček dál.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Jsem Holanďan který se snaží změnit vnímání o Mladé Boleslavi a jejím okolí mezi obyvateli, návštěvníky a turisty, což je trochu boj s větrní mlýny. Kdysi jsem měl také hodně koníčků, ale na toho největšího - vojenské letectví - si udělám čas i dneska. Dokonce jsem publikoval knihy o vojenských letadlech.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Česká republika se mi moc líbí, jinak bych zde nevydržel 25 let. Do Česka jsem přijel na dovolenou. Jeden místní kamarád za mnou tehdy přišel a zeptal se mě, proč tady nezůstanu. Já jsem namítal, že neumím česky, na to mávnul a řekl, že se to naučím. Druhá námitka byla, že nemám kde bydlet, on mi na to řekl, že mohu bydlet u něj. Třetí námitka byla, že nemám práci. Ale začal jsem dělat manuální práce a pomalu jsme se vypracoval a došel k tomu, co jsem uměl. V infocentru jsem už skoro 13 let. Zvládli jsme rekonstrukci, třikrát ze čtyř pokusů jsme byli úspěšní v žádostech o Evropské dotace, sedmkrát jsme pořádali metalové symposium, mám čtvrtou knížku. To není špatná bilance.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Nejprve jsem bydlel v Praze. Kvůli rodině a dětem jsme chtěli něco se zahradou a v Boleslavi to tehdy bylo ještě finančně zvládatelné. Také byla myšlenka, že bych díky Škodovce vždycky našel práci. Moje práce je velmi kreativní a různorodá, což je skvělé, co jsem si vymyslel a probojoval, to mám.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Kniha, která vznikla o Mladé Boleslavi je v podstatě již čtvrtá kniha, kterou budeme vydávat během mého působení v Infocentru. Proces příprav je vždycky velmi náročný, ale výsledek pak vždy stojí za to a člověk z něj má opravdu velkou radost.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek

Je mi trochu líto a chtěl bych změnit vnímání lidí, kteří velmi často nadávají a přitom si ani neuvědomují, jak se měli před 30 lety, před revolucí. Teď mají svobodu, ale na jednu stranu nejsou spokojeni. Přitom mají sami strach něco změnit.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek

V okolí mám nejraději a doporučil bych každému k návštěvě Drábské světničky anebo právě Letecké muzeum Metoděje Vlacha.

Gerard Keijsper.Zdroj: Deník / Michal Bílek